Jak wybrać sztuczną choinkę, aby nie żałować zakupu

16 grudnia 2022 16:13
Jak wybrać sztuczną choinkę, aby nie żałować zakupu фото

Spieranie się o to, co jest lepsze, sztuczna choinka czy żywa, to niewdzięczne zadanie. Tutaj każdemu jego własne. Dla niektórych Nowy Rok nie przychodzi bez naturalnego zapachu igieł sosnowych, a dla niektórych kruszące się igły są niesamowicie irytujące. Jeśli należysz do drugiej kategorii, wystarczy wybrać odpowiednią sztuczną choinkę. Jeśli masz wątpliwości co do zakupu, oto kilka argumentów.

Zalety sztucznej choinki:

  • nie trzeba już martwić się o to, czy drzewo przetrwa do głównej nocy w roku, czy też wyłysieje;
  • można go w każdej chwili stawiać i zdejmować: stanie niezmieniony do wiosny;
  • nie musisz co roku biec przez mróz w poszukiwaniu zielonej piękności – po prostu wyjmij ją z pudełka;
  • wydając raz na wysokiej jakości sztuczną choinkę, zauważalnie zaoszczędzisz na świętach noworocznych przez wiele lat;
  • sztuczna choinka nie kruszy się, co oznacza, że ​​nie trzeba też codziennie odkurzać i zamiatać.

Jak wybrać najlepszych z najlepszych? Przede wszystkim zdecyduj o rozmiarze (wysokość choinki i szerokość dolnej kondygnacji), kolorze, materiale i projekcie.

Wybieramy choinkę według sylwetki

Przed zakupem powinieneś z grubsza ocenić przestrzeń, w której planujesz zainstalować zielonego gościa. Przydałoby się uzbroić w taśmę mierniczą i zmierzyć, czy drzewo jest dla ciebie odpowiednie na wysokość i czy jest wystarczająco dużo miejsca na dolne gałęzie. Pamiętaj, że wysokość choinki liczona jest od podstawy do czubka korony (cienkiej, wydłużonej gałęzi). Aby noworoczna piękność nie opierała łap na ścianach lub odwrotnie, nie wyglądała na zbyt małą i skromną, ważne jest, aby wybrać odpowiednią sylwetkę.

 Klasyczna linia A. Najbardziej rozpowszechnioną formą sztucznych choinek jest stożek, szeroki u podstawy i wąski u góry. Takie drzewa są zwykle puszyste, rozłożyste i nie idealnie równe, dzięki czemu wyglądają jak naturalne drzewa. Świetna opcja na okrągły taniec: choinka jest równie dobra ze wszystkich stron, a pod nią zmieści się wiele prezentów.

Zwarte drzewo. Zewnętrznie podobny do linii A, ale dolne poziomy nie są tak szerokie. Choinka jest bujna, klasyczna, ale zajmuje mniej miejsca. Gałęzie i igły mogą mieć różne długości i kształty, ale zbliżone do wersji naturalnej.

Wąskie drzewo. Eleganckie, smukłe drzewko, zwężające się na całej wysokości. Nie można tego nazwać realistycznym, ale będzie to dobre rozwiązanie do małego mieszkania. Taka choinka będzie dobrze wyglądać w rogu pokoju.

Ścienna choinka, ona jest połową choinki. Opcja dla małego pokoju, korytarza lub werandy ulicznej. Z jednej strony choinka jest zwyczajna, z drugiej płaska. Pełna twarz jest nie do odróżnienia od wersji klasycznej. Zaletą jest to, że zgrabnie pasuje do ściany, a dolny poziom nie wymaga dużo miejsca. Tak, i potrzebuje mniej zabawek, co oznacza, że ​​możesz go przebrać i odłożyć dwa razy szybciej. Takie choinki stawia się na stojaku lub wiesza na ścianie – w zwykłej wersji lub nawet do góry nogami.

Niestandardowe drzewo projektowe. W tej kategorii mogą być absolutnie dowolne opcje: choinki z długą cienką łodygą, choinki płaskie, choinki bez igieł, z alternatywnych materiałów. Wszystko zależy od wyobraźni projektanta i odwagi tego, kto zdecyduje się postawić w swoim domu niezwykłą choinkę. Dobra opcja dla osób kreatywnych i chcących zaskoczyć gości.

Punkt techniczny

Wybierając sztuczną choinkę, nie zapomnij pomyśleć o tym, gdzie i jak będzie przechowywana, jak będzie montowana i mocowana w miejscu instalacji. Istnieją trzy główne sposoby mocowania gałęzi do pnia. Rozważ zalety i wady każdego z nich.

choinkę na hakach

Na hakach. Każda gałąź jest przymocowana do pnia osobno, zgodnie ze schematem kolorów. Zaletą tej metody jest kompaktowe przechowywanie choinki. Wadą jest najdłuższy czas montażu.

Na zawiasach. Wystarczy obrócić drzewo we właściwym kierunku, a same gałęzie otworzą się jak parasol. Zaletą tej opcji jest szybkość instalacji i montażu, minusem jest kruchość konstrukcji w porównaniu z haczykami.

Chowany. Gałęzie są już przymocowane do pnia grubym drutem, pozostaje tylko wygiąć je ręcznie, nadać im pożądany kształt i wyprostować. Zaletą konstrukcji jest prostota i możliwość zmiany nachylenia gałęzi, wadą długi czas montażu i dyskomfort, jeśli igły są zbyt kłujące. Lepiej jest zebrać taką choinkę w rękawiczkach.

Jakie igły są najbardziej puszyste i «naturalne»

Wygląd choinki zależy bezpośrednio od materiału, z którego wykonane są igły - czy będzie puszysty, czy nie, podobny do naturalnego lub nie, jasny lub ciemny, kłujący lub miękki. Musisz zrozumieć, które z kryteriów jest ważniejsze i kupić idealną choinkę.

Choinka z igłami PCV. Na etykiecie można go określić jako PVC, „miękkie igły” lub „folia”. To najpopularniejszy rodzaj choinki. Igły wykonane są zgodnie z zasadą blichtru z cienko ciętych wstążek folii z polichlorku winylu. Mniejszy brązowy blichtr jest dodawany u podstawy gałęzi, aby stworzyć naturalny efekt. Głównymi zaletami takiej choinki jest to, że jest miękka w dotyku i łatwo powiesić na niej noworoczne zabawki. Więc nawet dziecko poradzi sobie z dekoracją drzewka. Igły mogą być tego samego koloru lub kilku odcieni, tej samej lub różnej długości. Zazwyczaj takie modele należą do średniego segmentu cenowego: koszt zależy od wielkości, wysokości i obecności dodatkowych ozdób. Im bardziej złożona kompozycja na jednej gałązce, tym bardziej puszysta i droższa choinka.

Choinka z igłami z żyłki. Cienkie igły bardziej przypominają sosnę niż świerk. Igły z żyłki są długie, gęste i nieelastyczne, okrągłe w przekroju. U nasady gałązki zwykle znajduje się brązowa folia PVC imitująca drewno. Główną zaletą takich drzewek jest ich niska cena. Są jednak najmniej podobne do naturalnych. Wadą igieł z żyłki jest to, że są kłujące i twarde. Niewygodne jest przypinanie biżuterii do szpilek i igieł, a także zwykłych zabawek na sznurkach. Często igły z żyłki są łączone z igłami z PVC. W tym przypadku choinka okazuje się bardziej puszysta i realistyczna.

Choinka z odlewanymi igłami. Najbardziej „naturalna”, ale i najdroższa opcja. Igły takiej choinki są krótkie, elastyczne, czasem lekko wygięte - zupełnie jak prawdziwa! Wykonany jest przez prasowanie z polietylenu lub specjalnej gęstej gumy. Igły są obszerne, elastyczne, grube u podstawy i spiczaste na końcu. Jednocześnie są dość miękkie, nie porysujesz ich podczas zbierania i ozdabiania choinki.

Podstawa gałęzi jest również pomalowana na brązowo, aby uzyskać realizm. Zaletą choinki z igłami odlewanymi jest piękno i trwałość. Wadą jest wysoka cena w porównaniu do innych typów. Jako bardziej budżetową alternatywę zalecamy rozważenie opcji łączonej - choinki, która ma odlane igły na końcach gałęzi i PCV pośrodku. Takie drzewo wygląda bujnie, a jednocześnie ma bardzo naturalny zarys.

Choinka z igłami światłowodowymi. Zaletą choinki światłowodowej jest to, że nie potrzebuje girlandy! Łączy się z siecią, a igły świecą kolorowymi światełkami. Może być też minimum zabawek - choinka jest dość samowystarczalna. Wadą jest jednak to, że jej igły są twarde i nierealistyczne, a taka choinka ma mniej opcji wystroju niż klasyczna. Ponieważ w pełni światłowodowa jodełka jest droga, materiał ten jest zwykle łączony z żyłką wędkarską lub PVC.

Ile śniegu jest w sam raz

Jeśli chcesz, aby choinka była świeższa i bardziej elegancka, wyglądała świątecznie z minimalną liczbą zabawek i świecidełek, wybierz opcję „śnieżna”. Ale nawet tutaj pojawia się pytanie: ile powinno być na nim śniegu? A jak zrozumieć z opisu na stronie, czy jest tego dużo na gałęziach? Zwykle istnieją trzy rodzaje naśnieżania:

  1. Flokowanie. Najintensywniejsze krycie. Włókna tekstylne są nakładane na sztuczne igły za pomocą kleju. Śnieg jest obszerny, podobny do prawdziwego, choinka pod nim wygląda na bardziej puszystą. Jednak z biegiem czasu i podczas procesu dekoracji powłoka może się nieco kruszyć z powodu mocowania zabawek.
  2. Mroźny. Każda igła takiej choinki pokryta jest farbą przypominającą gęsty szron. Prześwituje przez nią zieleń, ale generalnie choinka wygląda na białawą, jakby zamrożoną.
  3. Sproszkowane. Malowane są tylko czubki igieł lub gałęzi. Głównym kolorem choinki jest zieleń, biała powłoka jest jasna, tworząc rodzaj śnieżnego konturu. Taka choinka wygląda elegancko nawet bez zabawek, zwłaszcza jeśli są na niej szyszki lub jagody.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Przede wszystkim powąchaj: drzewo wykonane z wysokiej jakości bezpiecznych materiałów nie powinno mieć silnego zapachu. Następnie sprawdź punkty mocowania gałęzi do pnia: niezależnie od ich rodzaju wszystkie połączenia muszą być niezawodne, bez ostrych narożników. Dokładnie wyprasuj igły przy wełnie, upewnij się, że nie wypadną i nie wrócą do pierwotnej pozycji. Spróbuj je wyciągnąć lub zgiąć, aby sprawdzić wytrzymałość produktu. I nie zapomnij: certyfikowane sztuczne choinki muszą posiadać dokument potwierdzający ich bezpieczeństwo przeciwpożarowe i brak substancji toksycznych.


Podobne wiadomości: