W Polsce co 40 sekund dochodzi do gwałtu na jednej kobiecie

14 grudnia 2022 13:42
W Polsce co 40 sekund dochodzi do gwałtu na jednej kobiecie фото

Według Centrum Praw Kobiet co 40 sekund w Polsce dochodzi do gwałtu na jednej kobiecie. Co roku choruje na nią około 800 tysięcy kobiet, a około 500 kobiet umiera.

W Unii Europejskiej połowa kobiet w wieku powyżej 15 lat była nękana, a co trzecia była napastowana fizycznie lub seksualnie. W Warszawie od wielu lat utrzymuje się wysoki odsetek kobiet poddanych przemocy domowej – w 2021 roku wyniósł on aż 46% wszystkich skarg na przemoc.

25 listopada – Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Równocześnie ruszyła kampania społeczna „Przemoc karmi się milczeniem”. Jej celem jest zmiana nastawienia społeczeństwa do zjawiska przemocy oraz podkreślenie upodmiotowienia świadków.

W ramach prowadzonej przez miasto kampanii przeciwko przemocy na ekranach stacji metra wyświetlane były tematyczne filmy, a na ulicach Warszawy pojawiały się informacyjne plakaty. Ponadto w starostwach powiatowych i innych instytucjach pojawiły się ulotki informacyjne o sposobach reagowania na przemoc w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej.

Jak poinformowało biuro burmistrza, w mieście działają organizacje wspierające osoby doświadczające przemocy. Warszawa zapewnia miejsca pomocy socjalnej, mieszkaniowej, prawnej czy psychologicznej. Pracownicy centrum miasta zapewniają wsparcie w sytuacjach kryzysowych, opracowują plan pomocy i pomagają zapewnić schronienie.

Pełną ofertę wsparcia w Warszawie znajdziesz tutaj.


Podobne wiadomości: