Apple ponownie oskarżone o praktykowanie planowanego starzenia się

13 grudnia 2022 22:39
Apple ponownie oskarżone o praktykowanie planowanego starzenia się фото

A jednocześnie w zapobieganiu naprawie iPhone'a przez osoby trzecie

Historie Apple uciekające się do planowanego starzenia się iPhone'a nigdy się nie skończą. Stowarzyszenie Halte à l'Obsolescence Programmetée (HOP) złożyło skargę przeciwko firmie, oskarżając ją zarówno o powyższą praktykę, jak i o utrudnianie przez Apple naprawy smartfonów.

Na początek skarga koncentruje się na problemie z serializacją. Mowa o powszechnej praktyce Apple polegającej na łączeniu przez firmę numerów seryjnych różnych podzespołów urządzenia. Tym samym firma ogranicza możliwość samodzielnej naprawy i naprawy w nieautoryzowanych serwisach, bo jeśli część zostanie wymieniona na nieodpowiedni smartfon, to po prostu nie będzie działać. Co więcej, stowarzyszenie mówi o przypadkach, gdy do naprawy użyto identycznych oryginalnych części, ale smartfony nadal nie działały. Zdarzały się również przypadki, gdy po naprawie urządzenie działało normalnie, ale po kolejnej aktualizacji iOS wydajność została zakłócona. Tak było w przypadku wielu iPhone'ów XR od czasu aktualizacji do iOS 16.

Ogólnie rzecz biorąc, 60-stronicowa skarga złożona przez HOP zawiera kilka głównych punktów: wprowadzające w błąd praktyki handlowe i przestępstwa stanowiące planowane przestarzałe oprogramowanie. Jednocześnie niestety nie ma konkretnych danych na temat planowanego starzenia się w domenie publicznej. Ale możesz pamiętać, że kiedyś Apple musiało już zapłacić karę za degradację wydajności iPhone'a w czasie. Następnie firma tłumaczyła to chęcią zachowania autonomii.


Podobne wiadomości: