W Polsce planują stworzyć przystępny kredyt na zakup pierwszego domu

12 grudnia 2022 11:42
W Polsce planują stworzyć przystępny kredyt na zakup pierwszego domu фото

Jak poinformował wiceminister rozwoju, rząd pracuje nad stworzeniem niskooprocentowanego kredytu dla tych, którzy kupują swoje pierwsze mieszkanie. Może to częściowo przywrócić popyt, bez którego pierwotny rynek mieszkaniowy zaczyna umierać.

Mowa o kredycie 2% na zakup pierwszego mieszkania. Z taką propozycją wystąpił szef partii PiS Jarosław Kaczyński, który powiedział, że zrobiono to po to, by młode rodziny mogły dostać przystępny kredyt na zakup mieszkania. Szacuje, że z takiej pożyczki mogłoby skorzystać 50 tys. rodzin rocznie. Różnica w stosunku do standardowego oprocentowania zostanie zrekompensowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w październiku rozpoczęto w Polsce budowę zaledwie 13,5 tys. mieszkań i domów. W porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku jest to spadek aż o 40%. Jest to oczekiwana reakcja na zmniejszony popyt. Rosnące stopy procentowe i zaostrzone wymagania dotyczące kredytów mieszkaniowych sprawiają, że deweloperzy mają mniej klientów.

Tanie kredyty mieszkaniowe mogą pobudzić popyt. Nie jest jeszcze znany okres obowiązywania niższego oprocentowania gwarantowanego przez BGK. Nie ma też żadnych szczegółów na temat kryteriów dochodowych, limitu kosztów mieszkań, które można kupić za pomocą kredytu na pierwsze mieszkanie.


Podobne wiadomości: