Brytyjscy naukowcy stworzyli robota hydraulika Joey, który sprawdza rury odpływowe od wewnątrz

24 listopada 2022 14:17
Brytyjscy naukowcy stworzyli robota hydraulika Joey, który sprawdza rury odpływowe od wewnątrz фото

Technologie konserwacji nowoczesnych obiektów użyteczności publicznej wciąż się poprawiają - w przewidywalnej przyszłości miniroboty będą przeprowadzać inspekcje i ewentualnie naprawę rur od wewnątrz, pisze New Atlas.

Brytyjski Uniwersytet w Leeds wprowadził model Joey w ramach większego programu Pipebots. Artykuł na temat nowego rozwoju został niedawno opublikowany w Frontiers in Robotics and AI.

70-gramowy minirobot mieści się w dłoni i jest w stanie samodzielnie poruszać się w labiryncie rur o średnicy 7,5 cm. Koszt materiałów prototypowych jest już stosunkowo niski, równy 357 USD, ale znacznie się zmniejszy, jeśli robot zostanie wprowadzony do masowej produkcji.

Joey jest również wyposażony w dalmierze, które pozwalają określić odległość do ścianek rur, łączeń i narożników bez konieczności włączania bardziej energochłonnego aparatu i podświetlenia. Gdy zintegrowany procesor rozpozna problem, włączy podświetlenie i kamerę z mikrofonem, aby udokumentować problem.

Według twórców model jest całkowicie autonomiczny i nie wymaga komunikacji z operatorem oraz zewnętrznego źródła zasilania. W testach laboratoryjnych był w stanie poruszać się po sieci rur, która obejmowała skrzyżowania w kształcie litery T, skręty w prawo i lewo, ślepe zaułki i przeszkody oraz proste odcinki. Średnio mini model pokonywał 1 m w 45 sekund.

Robot z powodzeniem wspinał się po zboczach o gładkich teksturach typowych dla prawdziwych rur odpływowych i był w stanie pokonać niewielkie zaspy piasku i żelową płyn do zmywarek. Konstrukcja przewiduje, że robot samodzielnie dotrze do stacji ładującej, gdy bateria stanie się zbyt słaba, aby kontynuować pracę.

Oczekuje się, że przyszłe wersje Joeya będą w pełni wodoodporne, zdolne do samoczynnego podnoszenia się po przewróceniu, a nawet naprawiania drobnych uszkodzeń w przyszłości. Według twórców, nawet jeśli roboty przyszłości nie będą w stanie samodzielnie rozwiązać konkretnego problemu, będą mogły samodzielnie wezwać inne, wyspecjalizowane roboty, aby go wyeliminować.

Nie jest również wykluczone, że w ciągu najbliższych 10-20 lat liczni Joey będą bazować na „matce” robocie Kanga, który jest już w fazie rozwoju. Chociaż jego ruch będzie ograniczony do stosunkowo szerokich rur, będzie mógł podróżować znacznie dalej, wysyłając Joeya z indywidualnymi zadaniami do rur o mniejszej średnicy i informując operatorów o tym, co znaleźli.


Podobne wiadomości: