Jakie są małe czarne kropki na szybach samochodu

12 października 2022 13:15
Jakie są małe czarne kropki na szybach samochodu фото

Kierowcy, a nawet pasażerowie, musieli się zastanawiać: „Czym są te czarne kropki na krawędziach szyb samochodowych i dlaczego ich tekstura jest wszędzie taka sama?”

Kłócąc się nad tym, doszli do wniosku, że takie punkty służą jako regularny odcień, który chroni kierowcę przed jasnym światłem słonecznym, nie ograniczając jego pola widzenia. To prawda, ale taki „toner” spełnia również szereg innych zadań praktycznych i estetycznych. Punkty te nazywane są „frytami”. Wykonane są z ceramiki, a właściwie z farby ceramicznej, z funkcjami której proponujemy zapoznać się w tym materiale.

Ochrona szczeliwa przed wpływami zewnętrznymi

Prawie wszystkie szyby nowoczesnych samochodów są montowane na specjalnym poliuretanowym uszczelniaczu - jest to elastyczny materiał, który szczelnie mocuje szybę, zapobiegając przedostawaniu się wody do samochodu i eliminując możliwość pękania podczas silnego potrząsania lub niewielkiego uderzenia. Początkowo szczeliwo to ma postać płynnej substancji i stopniowo gęstnieje podczas interakcji z powietrzem. Jeśli ta interakcja jest zbyt długa, szczeliwo może zgęstnieć do stanu stałego obiektu, a jego główne funkcje spadną do zera. Z drugiej strony fryty izolują go nie tylko od powietrza, ale także od ekspozycji na promienie ultrafioletowe, które mogą również zakłócać strukturę szczeliwa.

Ziarnistość i jakość utrwalenia

Ten klej, że przedstawiony powyżej uszczelniacz znacznie lepiej współgra z mikronierównościami (chropowatościami), które pozwalają na wielokrotne mocowanie pożądanego elementu. Farba ceramiczna, której używa się do tworzenia fryt, ma właśnie podobną właściwość, która pozwala lepiej umocować szkło w ramie.

Wygląd zewnętrzny

Estetyka i wygląd to dość istotne parametry, zwłaszcza jeśli chodzi o zwykłe samochody cywilne. Uszczelniacz poliuretanowy nakłada się na szkło za pomocą specjalnego wałka lub pędzla. Za ich pomocą nałożenie absolutnie równej i skutecznej warstwy substancji jest prawie niemożliwe, dlatego na szkle prawie zawsze pozostają „błędy” i nierówności. Farba ceramiczna pozwala wygodnie je ukryć, jednocześnie pełniąc funkcje opisane w tym materiale.

Ochrona przed słońcem

Nie zapomnij o jednej z najbardziej oczywistych funkcji czarnych kropek w pobliżu ramek przedniej szyby - ochronie przed jasnym światłem słonecznym. Co więcej, taki czarny pasek dzięki zmniejszającym się punktom uzyskuje strukturę gradientową, czyli przejście od całkowicie czarnego do przezroczystego. Tak więc słońce nie będzie w stanie w żaden sposób zaślepić przyzwyczajonego oka kierowcy, ponieważ promienie będą pojawiać się stopniowo dzięki płynnemu przejściu fryty z czarnej na przezroczystą. Z estetycznego punktu widzenia takie przejście również wygląda o wiele przyjemniej niż szorstka linia wokół obwodu szkła.

Podsumowując

Jak się okazuje, czarne kropki pełnią kilka funkcji, które są niezwykle ważne dla samochodu i kierowcy jednocześnie, dlatego są stosowane w niemal wszystkich pojazdach, nie tylko cywilnych, ale również do celów specjalnych. Mniej znaczącymi przyczynami obecności właśnie kropek zamiast ciągłej linii jest bardziej równomierny rozkład ciepła latem, kiedy wszystko czarne szybko się nagrzewa w upale. Jeśli fryty rozpraszają ciepło po większej części szkła, to konwencjonalna taśma z kolei koncentruje temperaturę w jednym miejscu, co może prowadzić do przegrzania i zmiany struktury tego samego szczeliwa.


Podobne wiadomości: