Elon Musk wprowadził humanoidalnego robota Optimus za 20 000 $

1 października 2022 14:55
Elon Musk wprowadził humanoidalnego robota Optimus za 20 000 $ фото

Szef Tesli, Elon Musk, zaprezentował prototyp humanoidalnego robota Optimus, który będzie kosztował 20 000 $ Musk powiedział, że robot będzie wykonywał rutynową i niebezpieczną pracę dla człowieka, a biznes tworzenia takich robotów może stać się jeszcze „bardziej znaczący”. ” niż biznes samochodowy Tesli.

Według Muska robot został opracowany w lutym 2022 roku.

Testowy prototyp robota pomachał publiczności podczas prezentacji, a Musk pokazał film, na którym robot wykonuje proste zadania, takie jak podlewanie roślin, przenoszenie skrzynek, podnoszenie metalowych prętów na stacji produkcyjnej w zakładzie w Kalifornii. Prezentowany robot według Muska jest bardziej zaawansowany i zbliżony do wersji, którą Tesla zamierza wprowadzić do produkcji. Za kilka tygodni, Musk powiedział, Optimus będzie mógł chodzić. „Myślę, że Optimus będzie niesamowity za 5 lub 10 lat, po prostu oszałamiający” – powiedział szef firmy.
Robot nowej generacji będzie wykorzystywał komponenty Tesli, w tym baterię 2,3 kWh (która ma być umieszczona w tułowiu), układ chipowy i siłowniki kończyn. Robot będzie ważył 73 kg. Cena modelu wyniesie 20 000 dolarów.

Podczas przemówienia Musk wyraził nadzieję, że Tesla będzie w stanie rozpocząć przyjmowanie zamówień na produkcję Optimusa za trzy do pięciu lat i opisał dalsze prace rozwojowe z perspektywą ponad dekady. Według Muska, istniejącym robotom humanoidalnym „brakuje mózgów” i umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów. Z drugiej strony Optimus będzie „niezwykle zdolnym robotem”.

Chęć stworzenia robota dla masowego rynku Tesli wyróżnia firmę spośród innych producentów, którzy eksperymentowali z robotami humanoidalnymi. Sam Musk podczas prezentacji powiedział, że demonstracja Optimusa jest częścią próby uczynienia Tesli bardziej znaczącą firmą w dziedzinie sztucznej inteligencji i pozbycia się statusu firmy, która po prostu produkuje „fajne samochody”. Elon Musk powiedział wcześniej, że biznes robotów może stać się nawet „bardziej znaczący” niż biznes samochodowy Tesli.

Według Muska, robotyka Tesli „nie jest bezpośrednio związana z przyspieszeniem przejścia na zrównoważoną energię”, co jest niezgodne z misją Tesli. Jednak według założyciela firmy, wraz z pojawieniem się Optimusa, misja „nieco się rozszerzyła” i teraz brzmi mniej więcej tak: „uczyń przyszłość niesamowitą”.

Prezentacja była skierowana do publiczności technicznej w nadziei na przyciągnięcie inżynierów do firmy, pisze Reuters. Musk zauważył, że wprowadzenie robotów może „zmienić cywilizację” i stworzyć „przyszłość obfitości, przyszłość bez ubóstwa”. Podkreślił jednak, że uważa za ważne, aby spółka była kontrolowana przez akcjonariuszy. – Jeśli zwariuję, możesz mnie zwolnić – powiedział Musk.


Podobne wiadomości: