Cel nieznany: w Czechach znaleziono 55-metrową okrągłą fosę, która jest starsza niż Stonehenge

28 września 2022 13:38
Cel nieznany: w Czechach znaleziono 55-metrową okrągłą fosę, która jest starsza niż Stonehenge фото

Archeolodzy z Czeskiej Akademii Nauk odkryli jedną z najstarszych budowli architektonicznych w Europie. Na obrzeżach Pragi znaleźli tzw. rondelę (termin można przetłumaczyć jako medalion lub po prostu okrągłe drewno). Jest to ogromna gliniana budowla w kształcie koła z kilkoma wejściami.

Podobne budynki znajdowano niejednokrotnie w Czechach i krajach sąsiednich, ale naukowcy wciąż spierają się o ich przeznaczenie. Ta rondela wyróżnia się również swoim wiekiem, który przewyższa nawet egipskie piramidy i Stonehenge.

Autorzy odkrycia nie tylko porównują je ze Stonehenge, ponieważ są to podobne konstrukcje, ale w Czechach nazywa się je rondelami, w Anglii - henges. W rzeczywistości są to prehistoryczne rowy pierścieniowe w ziemi. Czasami kamienie umieszcza się na obwodzie koła lub elipsy, ale wtedy dla naukowców jest to już kromlech (najsłynniejszym przykładem jest Stonehenge).

W Europie Środkowej zaczęto je aktywnie odkrywać wraz z pojawieniem się takiej metody badawczej w archeologii, jak fotografia lotnicza. Ale pozostałości tego budynku w regionie Vinorzh odkryli budowniczowie, którzy układali rury gazowe i wodociągowe.

Wykopaliska odsłoniły krąg o średnicy 55 metrów z trzema wejściami. Wewnątrz znaleziono fragmenty ceramiki, kości zwierzęce i narzędzia kamienne, które przysypano ziemią w rowie.

Umożliwiło to również powiązanie go z osadą późnoneolityczną, która istniała w pobliżu w tych samych stuleciach i została wcześniej odkryta przez archeologów. Ludzie, którzy tam mieszkali i prawdopodobnie budowali rondelę, należeli do archeologicznej kultury naczyń ceramicznych.

Ci sami prehistoryczni mieszkańcy Europy Środkowej, według ekspertów, znani są z tworzenia innych rondel. Byli rolnikami i mieszkali na wsiach na terenie dzisiejszej Polski, NRD i północnych Czech.

Ich osiedla składały się z dużych prostokątnych i długich domów mieszczących do 20–30 osób. Dlaczego w tym samym czasie różne społeczności budowały te same okrągłe oponki, z których często mamy tylko rowy, naukowcy wciąż nie wiedzą.
Specjalistom na razie niewiele wiadomo: w środku każda rondela była prawdopodobnie wyłożona drewnianymi słupami wysmarowanymi ziemią. W niektórych wejściach znajdują się zgodnie ze wschodem i zachodem słońca podczas przesileń zimowych i letnich. Dzięki temu budynek mógłby pełnić funkcję obserwatorium lub gigantycznego kalendarza.

Istnieją inne teorie, według których rondele były centrami finansowymi jak bazary, miejscem spotkań i rytuałów religijnych. Lub mogą łączyć wszystkie te funkcje. Około 4600 pne znikają ze źródeł archeologicznych. Nie wiadomo również, dlaczego przestali je budować. Archeolodzy mają nadzieję, że budynek Vinorzhskoye wreszcie pomoże rozwikłać te tajemnice.

Pochodzi z Live Science.


Podobne wiadomości: