Naukowcy NASA zarejestrowali przerażający dźwięk czarnej dziury

24 sierpnia 2022 00:13
Naukowcy NASA zarejestrowali przerażający dźwięk czarnej dziury фото

NASA opublikowała klip audio zawierający prawdziwe dźwięki kosmosu - mianowicie upiorne wycie dochodzące z czarnej dziury.

Obiekt emitujący takie dźwięki znajduje się w „sercu” Gromady Perseusza w odległości około 250 milionów lat świetlnych od nas. Ta gromada galaktyk w konstelacji Perseusza jest jedną z najbardziej masywnych struktur we wszechświecie, zawierającą tysiące galaktyk w ogromnym obłoku milionów stopni gazu.

«Błędne przekonanie, że w kosmosie nie ma dźwięków, wynika z faktu, że większość przestrzeni kosmicznej to próżnia, w której fale dźwiękowe nie mogą się rozchodzić. W gromadzie galaktyk jest tak dużo gazu, że byliśmy w stanie odebrać prawdziwe dźwięki»,- powiedzieli eksperci NASA.

Sygnały pochodzące z czarnej dziury zostały odebrane przez Obserwatorium Rentgenowskie Chandra w 2003 roku. Jednak do tej pory nie były w stanie sprawić, by były słyszalne dla ludzkiego ucha. Aby rozwiązać ten problem, naukowcy przeprowadzili złożoną procedurę transformacji. W szczególności tonacja została zwiększona o 57 i 58 oktaw. W rezultacie udało się stworzyć klip audio trwający około pół minuty, pozwalający dosłownie usłyszeć czarną dziurę. Wielu użytkowników twierdzi, że dźwięk mógłby być ścieżką dźwiękową do horroru.


Podobne wiadomości: