Jak zabrzmi Twój głos na Marsie: NASA uruchomiła specjalną usługę

13 sierpnia 2022 22:46
Jak zabrzmi Twój głos na Marsie: NASA uruchomiła specjalną usługę фото

Naukowcy NASA potwierdzili, że prędkość dźwięku na Marsie i na Ziemi jest bardzo różna. Wyniki mogą mieć poważne implikacje dla komunikacji między przyszłymi Marsjanami.

Na stronie agencji uruchomiono specjalną usługę, która odtwarza, jak Twój głos będzie brzmiał na Marsie.

Kliknij link - naciśnij i przytrzymaj przycisk, aby nagrać powitanie. Następnie system przetworzy Twój głos i przekonwertuje go na marsjański.

Jaka jest różnica między dźwiękiem na Marsie a na Ziemi

Mars ma bardzo niezwykłą atmosferę w porównaniu z Ziemią, różniącą się temperaturą, gęstością i składem chemicznym. Te różnice wpływają na niektóre dane audio, takie jak:

Tom

Poziomy dźwięku na Marsie będą znacznie niższe. Wszystko dzięki temu, że atmosfera Czerwonej Planety jest około 100 razy bardziej rozrzedzona niż ziemska. Jego gęstość wynosi około 0,020 kg/m3, w porównaniu do 1,2 kg/m3 na naszej planecie, jak wykazały nowe badania.

Wpływa to na sposób rozchodzenia się fal dźwiękowych od źródła do detektora, co skutkuje bardziej miękkim sygnałem. Na Marsie człowiek musi być znacznie bliżej źródła dźwięku, aby słyszeć go na tym samym poziomie głośności, co na Ziemi.

Jakość

Atmosfera Marsa składa się w 96% z dwutlenku węgla i pochłania wiele dźwięków o wysokim tonie, więc tylko dźwięki o niższym tonie mogą podróżować na duże odległości. Efekt ten jest znany jako tłumienie – osłabienie sygnału na określonych częstotliwościach. Im dalej dana osoba znajduje się od źródła, tym bardziej zauważalny jest ten efekt.

Prędkość

Dźwięki wydawane w zimnej marsjańskiej atmosferze potrwają trochę dłużej, zanim dotrą do ucha. Przy średniej temperaturze powierzchni około -63°C prędkość dźwięku na Marsie wynosi około 240 m/s. Zostało to już udowodnione przez naukowców w nowym badaniu. Wyniki te zostały ogłoszone na 53. Konferencji Nauk o Księżycu i Planetach przez planetologa Baptiste'a Chide'a z Los Alamos National Laboratory. Dla porównania, prędkość dźwięku na Ziemi wynosi około 340 m/s na Ziemi.

Naukowcy wykorzystali instrument Perseverance SuperCam, który wystrzeliwuje laser na skały do ​​badania geologii Marsa. Mierząc czas, jaki zajęło urywane kliknięcia, aby dotrzeć do mikrofonu SuperCam, ustalili prędkość dźwięku na Marsie z dokładnością plus minus 0,51%.

człowiek na Marsie

Naukowcy odkryli również, że prędkość dźwięku o częstotliwości poniżej 240 Hz spadła do 230 m/s. Na Ziemi tak się nie dzieje, ponieważ dźwięki w słyszalnym zakresie częstotliwości (20 Hz do 20 kHz) przemieszczają się ze stałą prędkością. „Marsjańska idiosynkrazja”, jak nazywają ją naukowcy, wiąże się z „unikalnymi właściwościami cząsteczek dwutlenku węgla pod niskim ciśnieniem”. To sprawia, że ​​atmosfera marsjańska jest jedyną w Układzie Słonecznym, która wpływa na prędkość dźwięku w środku zakresu słyszalnego, piszą naukowcy.

Ten efekt akustyczny spowoduje, że osoba usłyszy wysokie dźwięki przed basem. Poniżej 240 Hz pojawia się dużo informacji akustycznych, w tym niskie częstotliwości muzyki i najniższe rejestry ludzkiego (zwykle męskiego) głosu. Muzyka na Marsie brzmiałaby zupełnie niekonsekwentnie (zwłaszcza przy coraz większej odległości). Jeśli dodasz efekt tłumienia lub wytłumienie wysokich częstotliwości, wrażenia akustyczne stają się jeszcze dziwniejsze.

Jak brzmi głos na Marsie

Razem te trzy czynniki zmienią brzmienie ludzkiego głosu w marsjańskiej atmosferze. Należy jednak pamiętać, że sama atmosfera Marsa jest nieodpowiednia dla życia ludzkiego i będą musieli nosić skafandry kosmiczne i korzystać z łączności radiowej.


Podobne wiadomości: