Nowoczesne pociągi piętrowe do kursowania w Polsce

12 sierpnia 2022 14:56
Nowoczesne pociągi piętrowe do kursowania w Polsce фото

PKP Intercity planuje zakup 38 siedmioczowych pociągów piętrowych i 45 lokomotyw. Będą w stanie osiągnąć prędkość do 200 km/h i będą jeździć na trasach o największym natężeniu ruchu pasażerskiego.

To jeden z największych projektów odnowy taboru, który spółka zamierza zrealizować w ramach nowego programu inwestycyjnego o wartości 19 mld zł. W jego ramach wagony zostaną zmodernizowane, zakupione zostaną nowoczesne lokomotywy, a także wagony piętrowe. W 2030 roku cały tabor przewoźnika będzie nowy lub zmodernizowany.

Dziś PKP Intercity pracuje nad nową koncepcją nowoczesnych wagonów, które w najbliższych latach pojawią się na torach. Nowe podejście do projektowania pociągów ma na celu uczynienie pociągów przyszłości jeszcze bardziej komfortowymi, przyjaznymi i w pełni funkcjonalnymi dla podróżnych.

Przede wszystkim dotyczy to pociągów piętrowych. Pojazdy będą mogły osiągać prędkość do 200 km/h i będą jeździć na najbardziej ruchliwych liniach z dużym przepływem pasażerów. W każdym z pociągów znajdują się miejsca dla osób niepełnosprawnych.
Według Ministerstwa Infrastruktury pociągi piętrowe będą kursować z Warszawy w kierunkach: Gdynia, Olsztyn, Białystok, Terespol, Lublin, Radom, Kielce, Kraków, Łódź, Toruń i Bydgoszcz.

Resort zauważa, że ​​pociągi piętrowe będą mogły przewozić więcej pasażerów przy mniejszej liczbie samochodów. Umożliwi im także zatrzymywanie się na stacjach lub przystankach z krótszymi peronami.

PKP Intercity zamierza zakupić wagony klasy I i II, przedziałowe i bezprzedziałowe, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz do przewozu rowerów, wagonów restauracyjnych i wagonów umożliwiających komfortową podróż nocą. Zostaną zaprojektowane z myślą o nowym podejściu projektowym.


Podobne wiadomości: