Dlaczego nie produkuje się samochodów ze stali nierdzewnej

28 lipca 2022 13:34
Dlaczego nie produkuje się samochodów ze stali nierdzewnej фото

Każdy samochód po pewnym czasie zaczyna cierpieć na procesy korozji. Właściciele samochodów zmuszeni są wydać niemałe sumy pieniędzy na czyszczenie i malowanie karoserii, a także nakładanie powłoki antykorozyjnej.

Czy ten problem można w zasadzie wyeliminować? W końcu ludzie używają tego materiału od dawna. W 1913 roku utalentowany angielski metalurg Harry Brearley zaprezentował nowość - niezwykły stop metalu.

Ma wysoką wytrzymałość i odporność na korozję. Osadzanie chromu na metalu tworzy na nim warstwę tlenku, która skutecznie zapobiega procesom korozji.

Dlaczego do karoserii samochodowych nie stosuje się stali nierdzewnej? Obecnie stal nierdzewna jest materiałem wysokiej jakości, który nie jest już tak drogi.

Dlaczego do produkcji kranów, sztućców i maszynek do golenia używa się stali nierdzewnej, a nie do produkcji samochodów? A czy jakaś firma próbowała wykorzystać ten materiał do produkcji karoserii?

Połysk

Maszyny ze stali nierdzewnej były już w produkcji. Nawiasem mówiąc, sprawdzili się z najlepszej strony. W 1936 roku firma motoryzacyjna Forda wyprodukowała 6 samochodów ze stali nierdzewnej, z których 4 mogły przetrwać do dziś.

Ocalałe samochody prezentują się świetnie. Od 84 lat korozja nie jest w stanie uszkodzić karoserii samochodów ze stali nierdzewnej, które podobnie jak osiemdziesiąt lat temu błyszczą olśniewająco. Ciało od czasu do czasu wymaga polerowania. Skutecznie jest odporny na wilgoć i odczynniki.

Takie samochody miały też jedną istotną wadę - na autostradach ich nadwozie świeciło jak reflektor.

Wydane egzemplarze pozostały eksperymentalne i nie zostały wprowadzone do masowej produkcji. Nawet niezaprzeczalna przewaga nadwozi ze stali nierdzewnej i idealny stan samochodów eksperymentalnych nie były w stanie przekonać czołowych światowych producentów samochodów do stosowania stali nierdzewnej do produkcji nadwozi.

Wypieranie z rynku

Ale świat wciąż widział samochód produkcyjny wykonany ze stali nierdzewnej - stał się nim samochód sportowy DeLorean DMC-12. Nakład tego samochodu wyniósł kilka tysięcy egzemplarzy. Wkrótce właściciel firmy John DeLorean zbankrutował i został zmuszony do zaprzestania produkcji samochodów.

DeLorean DMC-12
Winowajcą był długotrwały konflikt Deloriana z amerykańskim gigantem samochodowym General Motors, który według nieoficjalnych danych sfałszował nawet sprawę karną przeciwko Delorianowi. Tym samym zakończyła się produkcja pierwszego i prawie ostatniego do tej pory masowego auta ze stali nierdzewnej.

A co w dzisiejszych czasach

Dlaczego nikt poza DeLoreanem nie próbował rozpocząć masowej produkcji samochodu ze stali nierdzewnej? Jak się okazało, taka maszyna będzie miała znacznie więcej wad niż pozytywnych cech. Po pierwsze, do produkcji takich samochodów potrzebny będzie chrom, który ze względu na jego koszt będzie problematyczny w masowej produkcji. Po drugie, znacznie trudniej jest nadać pożądany kształt korpusowi ze stali nierdzewnej. Z tych powodów cena samochodów ze stali nierdzewnej będzie 1,5-2 razy wyższa niż podobnego modelu wykonanego ze zwykłej stali i aluminium.

Dodatkowo wzrośnie również masa auta, co negatywnie wpłynie na jego utrzymanie. Maszyna ze stali nierdzewnej jest bardzo trudna i droga w malowaniu i może z czasem pękać.

Jednym z nielicznych, którzy zdecydowali się produkować samochody ze stali nierdzewnej, był Tesla, prezentując swój Cybertruck. Ale to wciąż nie jest samochód do masowego użytku.

Tesla Cybertruck

Źródło

 


Podobne wiadomości: