Rolnik w Polsce wyhodował pole konopi w centrum osiedla.

28 lipca 2022 11:51
Rolnik w Polsce wyhodował pole konopi w centrum osiedla. фото

W Lublinie słynny rolnik Janusz Wydra uprawiał konopie włókniste na swoim polu, które znajduje się w centrum dzielnicy mieszkalnej, pisze the-warsaw.com.

Najsłynniejsze pole w Polsce przy ulicy Jantarowej w Lublinie należy do rolnika Janusza Wydry. Co roku jego zbiory na kombajnie obserwują nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale także dziennikarze z całego świata.

Rolnik zyskał sławę kilka lat temu po tym, jak odmówił deweloperom sprzedaży gruntów rolnych położonych w samym centrum wieżowców. Nie zaprzestał ich uprawy i regularnie jeździ między domami na kombajnie i traktorze. Mieszkańcom się to podoba, bo jak podkreślają, lepiej oglądać prace w terenie z balkonu niż patrzeć w okna innych domów.

Gospodarstwo rolne pośród wieżowców w Lublinie

Tym razem Janusz poszedł jeszcze dalej i wydzierżawił swoje pole lubelskiej firmie Hemplab, która od 2017 roku zajmuje się uprawą i przetwórstwem konopi włóknistych. Zdaniem dyrektora Szymona Włodarczyka nietrudno było przekonać najsłynniejszego lubelskiego rolnika do dzierżawienia ziemi pod taką uprawę, gdyż Janusz Vydra dużo wie o uprawie tej rośliny i chętnie ten proces podjął.

Dziś na działce o powierzchni około pół hektara rośnie bujny las konopi włóknistych Cannabis Sativa L. Nie zawiera substancji psychoaktywnych. Jednak liście tej odmiany rośliny wyglądają identycznie jak liście konopi, z których produkowana jest marihuana. Ze względu na podobieństwo postanowiono ogrodzić pole siatką.

Gospodarstwo rolne pośród wieżowców w Polsce

Według prezesa Hemplab Szymona Włodarczyka rośliny osiągają już 2 metry i będą rosły jeszcze przez około dwa miesiące, ostatecznie osiągając 4 metry wysokości. Dodał, że w przyszłości konopie będą wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym.

Pole konopi rolnika Janusza Vydry przyciągnęło uwagę nie tylko prasy polskiej, ale także prasy niemieckiej, brazylijskiej, indyjskiej i angielskiej.

 


Podobne wiadomości: