Jak chronić dziecko przed poparzeniem słonecznym Porady Pediatry w Poznaniu

27 czerwca 2024 14:52
Jak chronić dziecko przed poparzeniem słonecznym Porady Pediatry w Poznaniu фото

Słońce świeci jasno, nadeszło długo wyczekiwane lato i nawet w naszej zwykłej strefie klimatycznej zapowiada się gorąco. Przy dobrej pogodzie szczególnie nie chcesz siedzieć w domu; rodzice starają się, aby ich dzieci spędzały więcej czasu na świeżym powietrzu. I to prawda, matki wiedzą, że pod wpływem światła słonecznego organizm wytwarza potrzebną nam witaminę D, dzieci stają się silniejsze, stają się silniejsze, mają więcej energii i rzadziej chorują. Ale nie należy nadużywać słońca, po poradę zapraszamy do pediatra prywatnie w Poznaniu.

Gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni, jest to już poważny test dla organizmu dziecka. Ilość czasu przebywania na słońcu zależy od fototypu skóry dziecka. Wyróżnia się 5 fototypów skóry, które określają podstawową taktykę zachowania się na słońcu:

5 fototypów skóry

 1. Bardzo jasna skóra, rude włosy, niebieskie oczy. Maksymalne ryzyko poparzenia słonecznego.
 2. Jasna skóra, blond włosy, niebieskie, szare lub zielone oczy. Poważne ryzyko poparzenia słonecznego.
 3. Normalna skóra, ciemnobrązowe, jasnobrązowe lub brązowe włosy, szare lub brązowe oczy. Średnie ryzyko poparzenia słonecznego.
 4. Ciemna skóra, ciemnobrązowe lub czarne włosy, ciemne oczy. Minimalne ryzyko oparzeń słonecznych.
 5. Czarna skóra, czarne włosy, ciemne oczy. Ryzyko poparzenia słonecznego praktycznie nie istnieje.

Do grupy ryzyka zaliczają się zatem dzieci o jasnej karnacji, jasnych oczach, których próg wrażliwości na promieniowanie jest niski, a ich skóra praktycznie nie ma naturalnej ochrony przed słońcem.

Dlaczego słońce jest niebezpieczne

Zdaniem ekspertów Twojego Lekarza w Poznaniu niekontrolowana ekspozycja dzieci na słońce często prowadzi do oparzeń słonecznych, czyli ostrego stanu zapalnego skóry powstałego w odpowiedzi na naturalne lub sztuczne promieniowanie ultrafioletowe. Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne prowadzi do ogólnego obniżenia odporności i może być przyczyną zaostrzenia chorób skóry takich jak: opryszczka, atopowe zapalenie skóry, bielactwo nabyte, zmiany wirusowe i grzybicze skóry, liszaj płaski, trądzik, łuszczyca, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry.

Jak chronić swoje dziecko

Oto kilka zasad bezpiecznego zachowania się z dziećmi w czasie upałów:

 • spacery z dziećmi w upalne dni przed godziną 11.00 i po godzinie 17.00;
 • wybierz miejsce na spacer w cieniu;
 • Na spacer zabieraj ze sobą napój dla dziecka i częściej podawaj mu wodę;
 • prawidłowo ubieraj dzieci – powinny to być ubranka i czapki wykonane z naturalnych tkanin (len, bawełna); jeśli dziecko jeszcze nie chodzi, nie zakładaj skarpetek ani butów, lepiej też tymczasowo zrezygnować z pieluszek jednorazowych;
 • w upale dzieci nie chcą jeść: organizm potrzebuje więcej płynów, mniej jedzenia; niemowlęta należy przykładać do piersi tak często, jak to możliwe (do 15 razy dziennie) – z powodu upału niemowlęta jedzą małymi porcjami;
 • nie zostawiaj dziecka w samochodzie, nie zakrywaj wózka budką i moskitierą przez dłuższy czas;
 • niemowlęta do pierwszego roku życia nie powinny stosować kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym dla dzieci, gdyż skóra niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, a ryzyko alergii i wysypek jest duże (od 6. miesiąca życia można stosować specjalne kremy z wysokimi współczynnikami ochrony UV).

Podobne wiadomości: