Powietrze w chipsach będzie zakazane – Unia Europejska wprowadza nowe zasady pakowania

10 maja 2024 13:36
Powietrze w chipsach będzie zakazane – Unia Europejska wprowadza nowe zasady pakowania фото

Unia Europejska podjęła decyzję o wprowadzeniu nowych przepisów mających na celu ograniczenie zużycia plastiku. Jednym z najbardziej nieoczekiwanych elementów regulacji było tzw. powietrze w paczkach z chipsami.

Kilka dni temu Parlament Europejski zatwierdził regulacje wpisane w strategię Zielonego Ładu, której głównym celem jest stopniowe ograniczanie zużycia plastiku w życiu codziennym. Termin wdrożenia tych przepisów upływa do 2030 r., co daje producentom czas na przygotowanie się.

Nowe regulacje dotyczą ograniczeń w stosowaniu jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych, które powszechnie stosowane są nie tylko do pakowania chipsów, ale także warzyw, owoców, napojów i kosmetyków. Już niedługo wielkość i kształt opakowania będą musiały być bezpośrednio dopasowane do wagi zawartości, co wyeliminuje „powietrze” z worków.

Wdrożenie tych zasad będzie miało wpływ na codzienne życie. Znikną plastikowe opakowania po warzywach i owocach, opakowania po ketchupie i miodzie, a także małe pojemniki na kosmetyki, które można spotkać w hotelach. Producenci będą zmuszeni szukać bardziej przyjaznej dla środowiska alternatywy.

Zmiany dotkną także handel elektroniczny. Sklepy internetowe będą zmuszone zoptymalizować sposób pakowania wysyłanych towarów – nie będzie już przesyłek zdominowanych przez powietrze i niepotrzebne wypełniacze.


Podobne wiadomości: