Artyści stworzyli aparat, który rozbiera ludzi na zdjęciach

7 kwietnia 2024 17:03
Artyści stworzyli aparat, który rozbiera ludzi na zdjęciach фото

Aparat NUCA ze sztuczną inteligencją zdejmuje ubranie z osoby na dowolnym zdjęciu, zamieniając zwykłe zdjęcie w „akt”. Prototyp urządzenia został wydrukowany w 3D przez Matthiasa Wefa i Benedikta Grossa w ramach projektu artystycznego „sztuka spekulacyjna i projektowanie”.

Prototyp NUCA to aparat z szerokokątnym obiektywem 37 mm. Kiedy robi zdjęcie, jest ono wysyłane na serwer, który do opisu obrazu wykorzystuje stworzony przez twórców klasyfikator. Model określa m.in. płeć, wiek i rasę osoby na zdjęciu.

Gotowy tekst służy do tworzenia podpowiedzi, która jest wysyłana do generatora obrazu Stable Diffusion. Razem z modelką z Civitai sztuczna inteligencja generuje nagi obraz. Narzędzie do zastępowania twarzy o otwartym kodzie źródłowym łączy następnie zdjęcie z obrazem wygenerowanym przez sztuczną inteligencję.

NUCA Camera

Zdjęcie ze strony twórców

Cały proces od momentu zrobienia zdjęcia przez aparat do stworzenia aktu zajmuje około 10 sekund, ale twórcy twierdzą, że mogliby zoptymalizować proces, aby był dwa razy szybszy.

Opis kamery na stronie projektu ma formę reklamy prawdziwego gadżetu konsumenckiego. Twórcy nie planują jednak sprzedaży tego produktu, a jedynie zaprezentowanie projektu na wystawie Uncanny w Berlinie. Chcą zrozumieć, jak użytkownicy zareagują na takie rozwiązanie.

W przeciwieństwie do innych deepfakes, urządzenie NUCA fizycznie łączy twórcę z podmiotem i natychmiast pokazuje wynik. Eliminuje to anonimowość charakterystyczną dla deepfake’ów online.

Aby ten hipotetyczny (choć bardzo prawdopodobny) scenariusz stał się rzeczywistością, NUCA przedstawia się jako typowy startup technologiczny próbujący znaleźć swoich użytkowników poprzez prywatną kampanię w wersji beta.


Podobne wiadomości: