Koniec Abibasa: UE wprowadza nowe narzędzia do walki z podrabianiem

24 marca 2024 08:11
Koniec Abibasa: UE wprowadza nowe narzędzia do walki z podrabianiem фото

Komisja Europejska chce wreszcie położyć kres podróbkom. Oczekuje się, że nowe narzędzia Komisji Europejskiej zadają poważny cios firmom sprzedającym podrabiane towary podszywając się pod znane marki.

Problem z napływem podróbek znanych marek nie jest nowy. Jednak, jak pisze Business Insider, wydaje się, że Unia Europejska chce rozwiązać ten problem raz na zawsze.

Niedawno Komisja Europejska wszczęła śledztwo w sprawie chińskiego holdingu Alibaba, będącego właścicielem sklepu internetowego AliExpress. Głównym powodem była sprzedaż podejrzanych leków i nieskutecznych suplementów diety, które – jak się okazało – są podróbkami. Było to jednak preludium do znacznie poważniejszych działań Unii Europejskiej.

Komisja Europejska chce promować szybką i skuteczną walkę z podróbkami – zarówno w sprzedaży bezpośredniej, jak i w sklepach internetowych. W tym celu zostaną wykorzystane nowe narzędzia i technologie. Uruchomiony zostanie portal ochrony własności intelektualnej prowadzony przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Komisja Europejska postanowiła także usprawnić wymianę informacji w toku postępowań sądowych i zapewnić odpowiednią rekompensatę za szkody, w tym materialne i moralne.

Jak powiedział unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton, „skuteczne środki zapobiegające podrabianiu są niezbędne do ochrony własności intelektualnej, bezpieczeństwa konsumentów i innowacji”. Dodał, że zalecenie KE „zawiera szereg dodatkowych narzędzi zwalczania podrabiania, wspierających konkurencyjność MŚP i przedsiębiorstw w całej Europie”. Dzięki ustawie o usługach cyfrowych platformy internetowe mają obowiązek odgrywać swoją rolę w walce z podrabianiem”.

Oczekuje się, że decyzja Komisji Europejskiej będzie poważnym ciosem dla firm, które sprzedają – fizycznie lub w Internecie – towary pod przykrywką znanych marek.


Podobne wiadomości: