Od czerwca taksówkarze będą musieli posiadać polskie prawo jazdy

22 marca 2024 10:04
Od czerwca taksówkarze będą musieli posiadać polskie prawo jazdy фото

Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym od czerwca 2024 r. taksówkarze będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. W związku z tym eksperci przewidują załamanie, a nawet paraliż rynku - zmniejszenie liczby kierowców i gwałtowny wzrost cen.

„Można się spodziewać, że wejście w życie tych przepisów doprowadzi do ograniczenia podaży na krajowym rynku taksówkarskim (możliwe zmniejszenie liczby kierowców o około 10% w całym kraju i o 30% tylko w Warszawie i na terenie największe aglomeracje), a także wzrost cen o około 50%. Już teraz, jak można sądzić z obserwacji podróży w niektórych największych polskich miastach, popyt na usługi taksówkarskie przewyższa podaż.

Wejście w życie tych przepisów spowoduje podwojenie średniego czasu oczekiwania na taksówki w ośrodkach metropolitalnych, a na przedmieściach i w małych miastach sytuacja będzie jeszcze gorsza. Istnieje także groźba powrotu do szarej strefy w transporcie pasażerskim” – czytamy w raporcie „Inteligentne regulacje, efektywny transport” przygotowanym przez Towarzystwo Doradców Ekonomicznych TOR.

Eksperci zalecają odroczenie przyjęcia nowych przepisów o rok, a także zorganizowanie okrągłego stołu z udziałem przedstawicieli rządu, przewoźników i pośredników. Ich zdaniem „pomoże to w konsultacjach i opracowaniu dobrze zaprojektowanych, opartych na dowodach przepisów, które będą miały realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa podróży taksówkami pasażerskimi”.


Podobne wiadomości: