W polskim lesie odnaleziono niezwykle rzadki miedziany sztylet sprzed 4000 lat.

6 marca 2024 14:26
W polskim lesie odnaleziono niezwykle rzadki miedziany sztylet sprzed 4000 lat. фото

Poszukiwacz skarbów znalazł w lesie niedaleko wsi Korzenica w południowo-wschodniej Polsce miedziany sztylet sprzed 4000 lat. Jak dotąd jest to najstarszy tego typu artefakt odkryty w południowo-wschodniej części kraju. Jedyny taki sztylet odnaleziono w Polsce w latach 60-tych XX wieku. Dlatego odkrycie było dla naukowców dużym zaskoczeniem.

Jak podaje Nauka w Polsce, archeolodzy zbadali miejsce, w którym poszukiwacz skarbów znalazł sztylet, ale nie znaleźli żadnych innych artefaktów. Dlatego nie jest możliwe skojarzenie broni z konkretną kulturą archeologiczną.

Archeolodzy byli jednak w stanie datować sztylet, porównując go z podobnymi artefaktami znalezionymi w Europie Środkowej i na ukraińskim stepie leśnym. Analiza wykazała, że ​​sztylet Korzhenitsa był używany gdzieś w drugiej połowie III tysiąclecia p.n.e.

Naukowcy wyjaśniają, że osoba, która użyła sztyletu, była prawdopodobnie „wojownikiem o bardzo wysokim statusie społecznym”. Jednak jest mało prawdopodobne, że zostałby użyty w walce. Broń miedziana jest dość miękka.


Podobne wiadomości: