Dlaczego ser pule jest najdroższy na świecie

23 lutego 2024 13:45
Dlaczego ser pule jest najdroższy na świecie фото

Pule to wyjątkowy serbski ser wytwarzany z mleka oślego i koziego. Głównym celem tworzenia tego sera jest ochrona populacji osłów bałkańskich. Dziś kilogram tego sera kosztuje około półtora tysiąca dolarów.

Ser Pule produkowany jest na farmie położonej na terenie rezerwatu przyrody Zasavica. To środkowo-zachodnia Serbia. Żyje tu około 250 głów osłów bałkańskich, ale tylko 20 samic rocznie produkuje mleko, z którego wytwarzany jest rzadki ser.

Pule ma białą barwę i kruchą konsystencję. Przysmak z oślego mleka jest podobny do hiszpańskiego sera owczego Manchego, który słynie z pikantno-słonego smaku, ale eksperci oceniają smak pule jako jaśniejszy i bogatszy.

Pod koniec lat 80. XX wieku przedsiębiorca Slobodan Simic założył ten rezerwat. Zobaczył, że osły bałkańskie są dobrymi hodowcami i postanowił wykorzystać ich mleko do produkcji sera i jego sprzedaży. Ale ostatecznie, po uznaniu zalet, rzadkości i smaku takiego produktu mlecznego, jego cena wzrosła.

Do jego przygotowania zużywa się około 30 litrów mleka. Jednocześnie 60% to ośle i 40% kozie, a także dodaje się konserwant i specjalne bakterie dla lepszej koagulacji mleka podczas gotowania. Proces przygotowania i dojrzewania trwa około miesiąca.

Dlaczego ser pule jest taki drogi

Pule jest cenne ze względu na swoją wyjątkowość. Poza tym, że osły dają mleko dopiero po porodzie, czyli po 14 miesiącach ciąży, to trzeba odczekać jeszcze 3 miesiące. Następnie zwierzęta te można doić przez sześć miesięcy. Następnie musisz poczekać kolejny rok na nowe potomstwo. I proces się powtarza.

Gatunek osłów bałkańskich jest rzadki, w Serbii żyje ich nie więcej niż tysiąc. W sumie rocznie produkuje się nie więcej niż 100 kilogramów tego produktu. Fakty te w naturalny sposób zwiększają wagę wzrostu ceny kuli.

Ponadto technologia produkcji Slobodana Simica na jego jedynym gospodarstwie w rezerwacie przyrody Zasavica jest wysoko ceniona na całym świecie. Ponieważ to Slobodan i jego jedyny bliski przyjaciel znają wszystkie etapy i składniki, przez które musi przejść surowe mleko. Wielu próbowało powtórzyć tajny przepis, ale jak dotąd nie udało im się odtworzyć takich walorów smakowych.

Warto dodać, że ser pule jest bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe omega-3, białka i wapń. Ma delikatny smak z lekką nutą orzecha laskowego. A właściciel farmy wydaje około 100 tysięcy dolarów rocznie na utrzymanie produkcji i marketingu najdroższego sera świata.

Tym samym pomysł poszerzenia dobrodziejstw rzadkich osłów przebywających w rezerwacie doprowadził do wytworzenia nowego rodzaju cennego produktu, a także do rozwoju i ochrony innych gatunków roślin i zwierząt na tym terenie.


Podobne wiadomości: