Przedstawiciele sklepów nie chcą powrotu niedziel zakupowych

5 lutego 2024 18:27
Przedstawiciele sklepów nie chcą powrotu niedziel zakupowych фото

Detaliści od wielu lat krytykują zakaz handlu w niedziele, ale teraz są podzieleni. Niektórzy twierdzą, że zniesienie zakazu nie przyniesie im korzyści finansowych. Centra handlowe natomiast w dalszym ciągu nalegają na zmianę zasad.

Przepisy wprowadzające zakaz handlu w niedzielę zostały wprowadzone 1 marca 2018 roku. Od 2020 r. prawo zezwala na handel tylko w siedem niedziel w roku. Kwestia przywrócenia handlu w niedzielę staje się ważnym tematem każdej kampanii wyborczej i wywołuje ogromne kontrowersje w polskim społeczeństwie.

Co mówią przedstawiciele sieci handlowych

Choć sieci handlowe wielokrotnie narzekały na spadek obrotów, obecnie sytuacja się zmieniła.

Tym samym Marcin Grabara, prezes Rossmann SDP, podkreśla, że ​​nie popiera powrotu handlu w niedzielę. Zauważa, że ​​pracownicy nie chcą pracować w niedziele, niezależnie od tego, czy zarabiają dwa razy więcej, czy nie.

To samo mówią nieoficjalnie przedstawiciele sieci spożywczych, zauważając, że na przestrzeni lat zmieniły się przyzwyczajenia kupujących i otwieranie sklepów w niedziele nie jest już opłacalne, bo ludzie przyzwyczaili się do robienia zakupów w sobotę.

Mieszkańcy

Sondaże pokazują, że większość Polaków chce powrotu niedziel handlowych. Twierdzi tak 50-60% ankietowanych. Przeciwko jest około 30%. Coraz więcej jest zwolenników opcji kompromisowej, w której będą w miesiącu 2 niedziele handlowe i 2 niehandlowe.

Opinia eksperta

Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD), zrzeszającej największe sieci handlowe, jest ostrożna w swoich wypowiedziach. Jej zdaniem przywrócenie handlu w niedzielę wymaga analizy rynku. Wyjaśnia, że ​​pod uwagę należy wziąć takie czynniki, jak interesy konsumentów i pracowników, zmieniające się nawyki zakupowe, rynek pracy, inflacja i wysokie koszty operacyjne.

Centra handlowe

Centra handlowe w dalszym ciągu domagają się zniesienia zakazu. Magdalena Hachulska, dyrektor operacyjna Neinver w Polsce, operatora sieci outletów Factory, wspomina, że ​​niedziele to dni tygodnia, w których panuje największy ruch w centrach handlowych. Zaznacza, że ​​powrót do handlu w niedzielę byłby najlepszą decyzją dla wszystkich.

Według Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH) powrót handlu w niedzielę przyciągnąłby do pracy o 40 tys. więcej osób i zwiększyłby obroty o około 4%.


Podobne wiadomości: