W Norwegii zaczęto budować domy na drzewach

24 listopada 2023 14:02
W Norwegii zaczęto budować domy na drzewach фото

Norweska pracownia architektoniczna opracowała koncepcję domków na drzewie. Obecnie na sosnach rosnących na stromych zboczach nad Oddą stoją już cztery takie domy.

Pierwsze dwa domy zostały przymocowane do żywych sosen na stromych zboczach wzgórz Odda jeszcze w 2020 roku, teraz dobudowano do nich dwa kolejne. Powierzchnia każdego z nich wynosi zaledwie 15 metrów kwadratowych, a wszystkie gwarantują swojemu najemcy dreszczyk emocji podobny do tego, jakiego doświadczał jako dziecko wspinając się na drzewa.

Domki na drzewie przeznaczone są dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Można do nich dotrzeć jedynie dwudziestominutowym spacerem przez lasy otaczające brzegi Oddy. Leśna ścieżka prowadzi do drewnianego mostu, po którym można wspiąć się do drzwi wejściowych domu.

Wewnątrz na wspinacza czeka dość skromna przestrzeń, zorganizowana wokół pnia drzewa, obejmująca cztery miejsca do spania, łazienkę i kompaktową kuchnię. Opuszczanie łóżek z sufitu za naciśnięciem przycisku. Siedząc w pobliżu panoramicznego okna, goście mogą podziwiać widok na fiord, góry w oddali i sosny pod stopami.

Cel projektu: zapewnienie współczesnemu człowiekowi możliwości zatrzymania się i docenienia najdrobniejszych szczegółów otoczenia, w tym faktury drewna, codziennego rytmu lasu i własnych wrażeń z przebywania na łonie natury.


Podobne wiadomości: