Najpotężniejsza rakieta świata wystartuje 18 listopada

17 listopada 2023 13:23
Najpotężniejsza rakieta świata wystartuje 18 listopada фото

Drugi test w locie w pełni zintegrowanego statku kosmicznego rozpocznie się w sobotę 18 listopada. Dwudziestominutowe okno startowe otwiera się o godzinie 7:00 czasu wschodniego.

Około 35 minut przed startem rozpocznie się transmisja na żywo z testu w locie w Internecie, którą będzie można obejrzeć na stronie internetowej SpaceX. Podobnie jak w przypadku wszystkich testów deweloperskich, harmonogram jest dynamiczny i prawdopodobnie ulegnie zmianie.

Wstępne testy w locie Starship dostarczyły wielu wniosków, które bezpośrednio przyczyniły się do kilku ulepszeń zarówno pojazdu, jak i infrastruktury naziemnej, aby zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia przyszłych lotów. Podczas drugiego testu w locie po raz pierwszy zostanie zastosowany system separacji gorącego stopnia i nowy elektroniczny system wektorowania ciągu dla superciężkich silników Raptor, a także wzmocniona podstawa lądowiska i stalowy deflektor płomienia chłodzony wodą, a także wiele innych ulepszeń.

Metoda szybkiego reagowania na różne sytuacje podczas opracowywania stała się podstawą wszystkich głównych innowacji SpaceX, w tym Falcona, Dragona i Starlink. Ulepszenie jest konieczne, ponieważ firma pracuje nad stworzeniem systemu transportowego w pełni nadającego się do ponownego wykorzystania, zdolnego do dostarczenia zarówno załogi, jak i ładunku na orbitę okołoziemską, co pomoże ludzkości w powrocie na Księżyc, a ostatecznie w podróży na Marsa i dalej.


Podobne wiadomości: