Dla kogo w Europie buduje się tajemniczy podwodny bunkier

8 listopada 2023 14:05
Dla kogo w Europie buduje się tajemniczy podwodny bunkier фото

Bunkier w budowie będzie miał nie więcej niż 10 m2 powierzchni, przeznaczony będzie dla 4 osób i będzie utrzymywany specjalnym systemem na dnie morza.

W Danii zaprezentowano niezwykły podwodny bunkier, w którym mogły pomieścić maksymalnie 4 osoby. Przeznaczony jest do edukacji i szkolenia w czasie rzeczywistym astronautów, którzy później będą musieli udać się na wyprawy badawcze na Księżyc lub Marsa.

Ogromny podwodny bunkier UHAB pomieści aż 4 osoby wraz ze sprzętem i żywnością. Wewnątrz i na zewnątrz bunkra prowadzone będą różne sesje szkoleniowe, podczas których zanurzenie w wodzie będzie przypominać nieważkość przestrzeni. Astronauci będą musieli przygotować się na życie w ciasnych warunkach, użycie skafandra kosmicznego i brak ewentualnej pomocy z zewnątrz.

Budowany bunkier będzie kompletną kopią prawdziwego samolotu, który poleci na Marsa. Dlatego astronauci będą w rzeczywistych warunkach pracy. Eksperyment zaplanowano na 4 miesiące pod wodą, co udowodni możliwość pracy astronautów na innej planecie. Powierzchnia wybudowanego bunkra będzie wynosić nie więcej niż 10 m2, będzie ona utrzymywana przez specjalny system na dnie morza.

Podczas testu astronauci, przebywając w zamkniętej przestrzeni, mogą napotkać różne problemy fizyczne i psychiczne, a także klaustrofobię.

W tej chwili testowano już miniwersję UHAB przeznaczoną dla jednego astronauty. Sebastian Aristotelis był w nim przez 2 dni. A jeśli weźmiemy pod uwagę, że powierzchnia takiej kapsuły wynosi zaledwie 1,5 m2 i znajdowała się na głębokości około siedmiu metrów, to przetrwała pomyślnie.

Podaje się, że budowa planowana jest do 2026 roku, a po udanych testach najprawdopodobniej będzie służył do badania mórz i oceanów.


Podobne wiadomości: