Stworzono silnik napędzany wodą

1 listopada 2023 14:42
Stworzono silnik napędzany wodą фото

Austriackiej firmie AVL udało się stworzyć prototyp wodorowego silnika spalinowego z bezpośrednim wtryskiem wody do komory spalania. W testach stanowiskowych silnik o pojemności 2000 cm3 był w stanie rozwinąć moc 410 KM. przy prędkości obrotowej 6500 obr./min.

Silnik docelowo napędzany wodorem znacznie różni się od silników zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi. Ten ostatni nie może osiągnąć dużej mocy ze względu na niski stopień wzbogacenia mieszanki paliwowej. Zawiera dużo powietrza, ale mało wodoru.

Silnik AVL działa na nieco innej zasadzie - woda dostarczana jest kanałem powietrznym do komory spalania pod kontrolą inteligentnego układu wtryskowego i w tym przypadku dla stabilnej pracy silnika należy zmniejszyć jego moc, ubogacając mieszankę poprzez turbodoładowanie powietrzem. Zarówno symulacje komputerowe, jak i testy praktyczne prototypu wykazały, że wodorowy silnik spalinowy z bezpośrednim wtryskiem wody jest w stanie rozwinąć moc ponad 200 KM. na litr jego objętości.

Dział sportowy AVL pokłada już duże nadzieje w nowym silniku jako jednostce napędowej do samochodów wyścigowych bez utraty mocy, przy jednoczesnym poszanowaniu wymogów ochrony środowiska.


Podobne wiadomości: