Śpijmy jeszcze godzinę – w niedzielę przechodzimy na czas zimowy
Przejście z czasu letniego na zimowy nastąpi w Polsce w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października. Trzeba będzie przesunąć zegar o godzinę z 3:00 na 2:00, żeby móc spać o godzinę dłużej.
Dyskusja na temat celowości zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat. Konsultacje społeczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 r. wykazały, że za zniesieniem zmiany czasu opowiedziało się 84% respondentów.
Przypomnijmy, że w 2019 r. Parlament Europejski podjął decyzję o ostatecznej rezygnacji z przejścia na czas letni i zimowy. Ostatnia zmiana czasu miała nastąpić w październiku 2020 roku. Pandemia wirusa sprawiła jednak, że zapowiadane innowacje nie weszły w życie. Tym samym zmiana czasu w Unii Europejskiej będzie obowiązywać co najmniej do 2026 roku włącznie.
Zmiana czasu i zdrowia
Trzeba zrozumieć, że we współczesnych realiach komputery i smartfony automatycznie przełączają się na czas zimowy. Ale nasze ciało ma inną budowę, dlatego ważne jest przestrzeganie pewnych zasad, aby dostosować się do nowego reżimu pracy.
Oto kilka prostych zaleceń:
- w ciągu tygodnia zrezygnuj z intensywnych treningów, nie dopuszczaj do przepracowania organizmu;
- w grupie ryzyka znajdują się osoby uzależnione od pogody oraz osoby cierpiące na choroby układu krążenia. Jeśli to możliwe, zachowaj spokój, słuchaj muzyki, czytaj książki i nie spiesz się;
- w tym okresie może nastąpić pogorszenie stanu zdrowia lub spadek odporności. Choć możesz pospać dłużej, słońce zajdzie wcześniej. Dlatego ważne jest uzupełnianie zapasów witaminy D w organizmie – regularne wysypianie się, częstsze przebywanie na słońcu, nie tycie na wadze, spożywanie łososia, sardynek, tuńczyka i nieuprawnych grzybów;
- należy pić więcej wody, zrezygnować z alkoholu i tłustych potraw, dodać do swojej diety sezonowe owoce i warzywa.