Herbatka rumiankowa: jakie ma korzyści i na co trzeba uważać

23 października 2023 18:02
Herbatka rumiankowa: jakie ma korzyści i na co trzeba uważać фото

Rumianek to niezwykły kwiat o długiej historii. Ludzie używają go nie tylko do wróżenia, ale także jako środek uspokajający i leczniczy. Przyjrzyjmy się, jakie korzyści można uzyskać z herbaty rumiankowej.
Badania nie dostarczają dokładnej odpowiedzi na pytanie, kiedy zaczęto wróżyć z rumianka, ale już w V wieku p.n.e. ludzie zaczęli parzyć herbatę rumiankową w celach medycznych. Wtedy używano jej do walki z bólami głowy, gorączką, bezsennością, stanami zapalnymi i infekcjami skórnymi.
Dziś rumianek pozostaje popularny, stosując go jako środek do leczenia różnych dolegliwości, co wspierane jest zarówno przez medycynę tradycyjną, jak i jako napój do przyjemności, ponieważ herbata rumiankowa jest naprawdę smaczna.

Korzyśc

Rumianek jest bogaty w witaminy C, E, A, PP, cynk, potas i miedź. Zawiera również kwas salicylowy, kaprylowy i izowalerianowy, pektyny, beta-karoten i olejki eteryczne.
W rumiance znajduje się chamazulen (środek przeciwzapalny) i bisabolol, który być może spotkaliście w składzie kosmetyków. Bisabolol pomaga złagodzić stan zapalny i niszczy mikroby. Rumianek jest również bogaty w antyoksydanty.
Rumianek ma właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwbólowe, moczopędne i uspokajające.
Dzięki swojemu bogatemu składowi herbatka rumiankowa pomaga wzmocnić zęby (niszcząc bakterie i łagodząc stan dziąseł), obniża poziom cholesterolu, rozluźnia skurcze i łagodzi stres i bezsenność.
Korzystny wpływ herbatki rumiankowej na układ sercowo-naczyniowy został potwierdzony badaniami naukowymi. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi i wzmacnia naczynia krwionośne.
Rumianek skutecznie zwalcza opuchliznę dzięki swojemu działaniu moczopędnemu i korzystnie wpływa na układ trawienny, łagodząc stany zapalne i stymulując trawienie. U kobiet herbatka rumiankowa pomaga ustabilizować cykl menstruacyjny.
Oprócz spożywania wewnętrznego, napar z rumianku można stosować do okładów przy opuchliznach powiek. Jest także skuteczny w leczeniu trądziku.

Przeciwwskazania

Pierwsza i najważniejsza przeciwwskazanie to alergia. Reakcja alergiczna na rumianek może objawiać się swędzeniem, wysypką i łzami.
Rumianek ma właściwości uspokajające, dlatego nie warto spożywać go w dużych ilościach przed długą podróżą samochodem.
Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny być ostrożne, ponieważ herbata rumiankowa może obniżać ciśnienie krwi. Przedawkowanie rumiankiem może powodować zawroty głowy, osłabienie, ból głowy i biegunkę. Osoby skłonne do biegunki powinny ograniczyć spożycie herbaty rumiankowej.
Zaleca się spożywać nie więcej niż dwie filiżanki herbaty rumiankowej dziennie. Jeśli zauważysz niepożądane reakcje ze strony układu nerwowego lub przewodu pokarmowego, koniecznie skonsultuj się z lekarzem."


Podobne wiadomości: