Nowy sposób przetwarzania mieszanych odpadów plastikowych otwiera drzwi do ekologicznej przyszłości

23 października 2023 16:45
Nowy sposób przetwarzania mieszanych odpadów plastikowych otwiera drzwi do ekologicznej przyszłości фото

Jak przetwarzać mieszane odpady plastikowe? To pytanie nurtuje wielu ludzi, którzy troszczą się o ochronę środowiska i racjonalne wykorzystanie zasobów. Mieszane odpady plastikowe to te, które składają się z różnych rodzajów polimerów, takich jak butelki opakowania, styropian i dywany.

Takie odpady są trudne do przetworzenia tradycyjnymi metodami, ponieważ wymagają rozdzielenia ich pod względem składu, co jest utrudnione i kosztowne. Większość mieszanych odpadów plastikowych jest albo spalana, albo zakopywana na wysypiskach, co prowadzi do emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczenia gleby i wód. Ale czy istnieje alternatywa?

Okazuje się, że tak. Naukowcy z National Laboratory Oak Ridge w USA opracowali nową katalityczną metodę przetwarzania mieszanych odpadów plastikowych, która pozwala przekształcać je w cenne monomery - cząsteczki, z których tworzone są polimery. Monomery można wykorzystać do produkcji nowych tworzyw sztucznych i innych materiałów komercyjnej jakości. Proces ten opiera się na zastosowaniu specjalnych katalizatorów organicznych - związków składających się z małych cząsteczek organicznych, które przyspieszają reakcje chemiczne. Katalizatory organiczne mogą rozkładać różne polimery w mieszanych odpadach plastikowych przy różnych temperaturach, co ułatwia ich rozdzielenie i ponowne wykorzystanie.

Ten proces ma wiele zalet w porównaniu z istniejącymi metodami przetwarzania plastiku. Po pierwsze, nie wymaga wcześniejszego sortowania plastiku pod względem składu, co oszczędza czas i pieniądze. Po drugie, jest wydajny i szybki - może rozkładać kilka polimerów w ciągu zaledwie dwóch godzin. Po trzecie, jest ekologiczny - pozwala obniżyć emisje gazów cieplarnianych o 95%, zużycie energii o 94% i wykorzystanie paliw kopalnych o 96%. Po czwarte, pomaga zamknąć cykl przetwarzania plastiku - zamiast wytwarzać nowe monomery z ropy naftowej lub gazu, można użyć przetworzonych monomerów z odpadów.

Ten proces może stanowić rozwiązanie problemu mieszanych odpadów plastikowych, które stanowią ponad 30% całkowitej światowej produkcji plastiku. Wśród takich odpadów można znaleźć materiały, takie jak poliwęglan (stosowany w okularach ochronnych), poliuretan (w styropianie), polietylen tereftalan (w butelkach) oraz poliamidy (w liniach i sieciach rybackich). Jeśli ten proces zostanie wdrożony na skalę globalną, może pomóc zaoszczędzić około 3,5 miliarda beczek ropy rocznie.


Podobne wiadomości: