Szósty palec ręki i narządy 3D: otwarto wystawę poświęconą człowiekowi i technologii

20 października 2023 18:38
Szósty palec ręki i narządy 3D: otwarto wystawę poświęconą człowiekowi i technologii фото

Dlaczego potrzebny jest drugi kciuk, jak siłą umysłu poruszać się po labiryncie, sterować protezą, rozumieć i poznawać możliwości ludzkiego organizmu na nowej wystawie w Centrum Nauki Kopernik – „Człowiek 2.0”.

Celem wystawy jest postawienie pytania o to, jak zachowujemy się w obliczu technologii. Oczekuje się, że zwiedzający będą zainteresowani poznaniem, jak może wyglądać dalsza ewolucja człowieka w wyniku zastosowania nowoczesnej protetyki, biotechnologii itp.

Tutaj zwiedzający będą mogli założyć na głowę specjalną opaskę, która odczytuje impulsy elektryczne w mózgu. Impulsy te zostaną zamienione na obraz wyświetlany na ekranie – ciągle zmieniający się labirynt, który dosłownie zmienia się pod wpływem siły myśli.

Kolejnym eksponatem, który powinien poszerzyć granice wyobraźni, jest protetyczny drugi kciuk. Otwiera nowe możliwości ręcznego sterowania: możesz na przykład za jego pomocą wymieszać herbatę w filiżance łyżką bez użycia drugiej ręki. Film prezentujący jego użycie jest niesamowity.

Można jednak sterować wyeksponowaną w pobliżu nowoczesną protezą ramienia: umieszczając przedramię na czujnikach, mechaniczne ramię można otwierać i zamykać.

Kolejnym niesamowitym eksponatem jest ludzki mózg. Za pomocą znajdującego się nieopodal dużego ekranu można zobaczyć, jak wygląda od środka i dowiedzieć się, jak działają poszczególne jego części.

Fascynująca jest także część wystawy poświęcona drukarkom 3D, które potrafią produkować narządy z biomateriałów. Na stojaku obok niego znajdują się przykłady bioodcisków – sztucznie uzyskanej chrząstki nosa, ucha i szczęki.

Bilety można kupić na stronie internetowej.

  • bilet pełny – 40 zł (w dni powszednie), 42 zł (w weekendy i święta);
  • bilet ulgowy – 28 zł (dni powszednie), 29 zł (weekendy i święta).

Adres: Centrum Nauki Kopernik, Wybrzeże Kościuszkowskie 20.


Podobne wiadomości: