Polska może znieść zakaz handlu w niedziele

19 października 2023 17:48
Polska może znieść zakaz handlu w niedziele фото

Odpowiednią obietnicę złożyła opozycja, od której oczekuje się teraz przejęcia władzy i utworzenia nowego rządu.

Wprowadzony przez rząd w 2018 r. zakaz handlu w niedzielę budzi duże emocje – sprzeciwia się temu mniej więcej co drugi mieszkaniec Polski.

Obecnie zakupy w niedzielę można zrobić w dużych sklepach jedynie siedem razy w roku, w ustalonych terminach.

„Koalicya Obywatelska” jakiś czas temu przedstawiła swój plan dotyczący działań na pierwsze sto dni nowej kadencji rządu. Wśród wspomnianych punktów znalazło się zniesienie zakazu handlu w niedzielę, ale pod pewnymi warunkami. Tym samym każdy pracownik będzie miał dwie gwarantowane wolne niedziele w miesiącu, a za pracę w weekendy otrzyma podwójne wynagrodzenie.

Ponadto stowarzyszenie „Trzecia Droga” również obiecało podjęcie działań w tej sprawie – umożliwienie handlu w dwie niedziele w miesiącu.

Sklepy, zwłaszcza niespożywcze, które skupiają się na okresie wręczania prezentów świątecznych, zdecydowanie popierają ideę handlu w niedziele, szczególnie w grudniu, kiedy wzrasta ruch w sklepach i obroty.

Dla kupujących otwarte sklepy będą oznaczać większą swobodę i komfort zakupów. Większość państw członkowskich UE nie stosuje żadnych ograniczeń w handlu w niedziele. W Polsce zmiany będą jednak możliwe dopiero na początku przyszłego roku.


Podobne wiadomości: