Naukowcy odkryli sposób na przedłużenie życia o 20 lat

15 października 2023 20:58
Naukowcy odkryli sposób na przedłużenie życia o 20 lat фото

W Wielkiej Brytanii naukowcy z Uniwersytetu w Leicester doszli do wniosku, że regularne szybkie marsze mogą spowolnić proces starzenia i wydłużyć życie nawet o 20 lat. W badaniu wzięło udział 405 981 osób.

Podczas badania naukowcy przyjrzeli się danym dotyczącym telomerów uzyskanym od ochotników. Są głównym biomarkerem starzenia się organizmu. Telomery na końcach chromosomów chronią je przed uszkodzeniem. Kiedy komórka się dzieli, ulegają one skróceniu, aż w końcu osiągają punkt, w którym komórka nie może już się dzielić. W ten sposób zachodzi proces starzenia się komórek.

Szybkie chodzenie pomaga spowolnić ten proces. Ten rodzaj aktywności fizycznej wydłuża telomery. Naukowcy odkryli, że inne czynności nie mają tak samo pozytywnego wpływu na ich długość. Jednak eksperci nie ustalili jeszcze pełnego związku pomiędzy długością telomerów a rozwojem różnych chorób, w tym tych, które pojawiają się wraz z wiekiem.

Naukowcy podkreślają, że inne rodzaje aktywności fizycznej nie wykazały podobnego pozytywnego wpływu na ich długość – czytamy w materiale.


Podobne wiadomości: