Dlaczego zebra jest w paski: cztery hipotezy biologów

10 października 2023 15:08
Dlaczego zebra jest w paski: cztery hipotezy biologów фото

Dlaczego zebra ma paski? To pytanie pojawia się zwykle wśród dzieci, które po raz pierwszy zobaczyły czarno-białego konia na zdjęciu lub w zoo. W rzeczywistości takie pozornie czysto dziecinne pytanie niepokoi nie tylko dzieci, ale także biologów. I to już bardzo długo. Ale do tej pory naukowcy nie byli w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Przebranie

Paski zebr zdawały się maskować przed dużymi drapieżnikami zamieszkującymi rozległą sawannę. Hipoteza jest najpopularniejsza, ale jednocześnie odrzucona przez większość naukowców ze względu na fakt, że czarno-białe paski częściej demaskują zwierzę i czynią je bardziej zauważalnym na tle „monotonnego” i „monochromatycznego” otoczenia krajobraz, niż ukryć zebrę przed oczami drapieżników.

Ponadto paski przeszkadzają drapieżnikowi, gdy atakuje ofiarę w skoku. A jeśli zebry jest więcej niż jedna i w momencie skoku wszystkie uciekają, wówczas oczy napastnika z reguły zaczynają się łzawić, jak na obrazie z szybko obracającego się kalejdoskopu.

Identyfikacja

Zebry żyją w grupach - stadach. Wydaje nam się, że wszystkie zebry mają dokładnie ten sam wzór pasków. W rzeczywistości kolor jednej zebry z konieczności różni się od drugiego. Dlatego ten wzór pasków, unikalny dla każdej zebry, jest przez nie odczytywany jako znak identyfikacyjny „przyjaciela lub wroga”, dzięki któremu zebry odróżniają członków swojego stada od innych osobników.

Ochrona przeciw komarom

Czarno-białe paski zapewniają zebrze ochronę przed licznymi i irytującymi owadami wysysającymi krew, takimi jak muchy tse-tse i bzy. Ciemne i jednolite ubarwienie zwierząt najbardziej przyciąga krwiopijców. Naprzemienne czarno-białe paski o określonej szerokości powodują zamieszanie i złudzenie optyczne w oczach owadów (ze względu na specyfikę ich postrzegania światła odbitego od obiektu) i z wielkim trudem „widzą” i identyfikują paski zwierzę jako ofiara.

Naturalna odżywka

Czarno-białe paski służą termoregulacji w gorącym afrykańskim klimacie. Białe i czarne obszary nagrzewają się inaczej pod palącym słońcem, w wyniku czego pod futrem w pobliżu skóry pojawiają się mikroskopijne prądy powietrza. Okazuje się, że kolor naprzemiennych czarno-białych pasków działa jak klimatyzator i ułatwia tolerowanie ekstremalnych upałów.


Podobne wiadomości: