Naukowcy stworzyli tłumacza języka kurczaka

26 września 2023 15:53
Naukowcy stworzyli tłumacza języka kurczaka фото

W Japonii można było uczyć języka kurczaka za pomocą sieci neuronowej. Teraz każdy może dowiedzieć się, o czym gdaka jego kurczak.

Opracowany tłumacz działa w oparciu o popularne sieci neuronowe. Opracowana technologia umożliwia rozszyfrowanie wzorców wokalnych ptaków w zależności od ich stanu psycho-emocjonalnego.

Badanie prowadzone pod kierunkiem profesora Uniwersytetu Tokijskiego Adriana Davida Cheoka nie zostało jeszcze poddane recenzji.

Na potrzeby badania naukowcy przetestowali system na 80 kurczakach i współpracowali z zespołem psychologów zajmujących się zwierzętami i weterynarzami.

Badania wykazały, że system był w stanie osiągnąć zaskakująco wysoką dokładność w określaniu stanu emocjonalnego ptaków. „Wysokie średnie prawdopodobieństwo wykrycia każdej emocji sugeruje, że nasz model nauczył się wychwytywać znaczące wzorce i cechy dźwięków kurczaków” – stwierdzono.

Naukowcy uznali potencjalne ograniczenia, w tym różnice rasowe i złożoność niektórych komunikatów, takich jak mowa ciała.


Podobne wiadomości: