Bioinżynierowie stworzyli bakterię, która może pokonać Wielką Plagę Śmieci

18 września 2023 19:36
Bioinżynierowie stworzyli bakterię, która może pokonać Wielką Plagę Śmieci фото

Amerykańscy naukowcy stworzyli bakterię, która może rozkładać plastik w słonej wodzie.

Naukowcy szacują, że w oceanach świata pływa ponad 170 bilionów cząstek plastiku, ważących ponad dwa miliony ton. Niesławna Wielka Plama Śmieci na Pacyfiku. To największe nagromadzenie tworzyw sztucznych i innych odpadów przyniesionych przez wody Prądu Północnego Pacyfiku.

Położona pomiędzy Wyspami Hawajskimi a wybrzeżem Kalifornii plama szybko się rozszerza, ponieważ wirujące prądy oceaniczne przyciągają więcej śmieci morskich. Chociaż pozostałości plastiku w tym miejscu są prawie niewidoczne ze statku, w próbkach wody znaleziono wiele mikrocząstek i małych kawałków plastiku.

Z grubsza szacuje się, że powierzchnia wynosi od 700 tys. do 1,5 mln km2 lub więcej, czyli jest prawie pięciokrotnie większa od powierzchni Polski (322 575 km²).

Bez odpowiednich działań na poziomie globalnym ilość odpadów z tworzyw sztucznych w oceanach do 2040 roku wzrośnie ponad dwukrotnie, ostrzegają eksperci z amerykańskiego Instytutu 5 Gyres.

Rozwiązaniem tej sytuacji może być niedrogi sposób rozkładu plastiku bezpośrednio w wodzie morskiej. North Carolina State University (USA) pracuje nad takim rozwiązaniem. Korzystając z inżynierii genetycznej, naukowcy stworzyli bakterię, która może rozkładać politereftalan etylenu (PET), powszechny rodzaj plastiku wykorzystywanego do produkcji szerokiej gamy produktów, od butelek po odzież.

Zdaniem naukowców ich osiągnięcie jest bardzo ciekawe i obiecujące – powstała w ten sposób bakteria stała się pierwszym znanym genetycznie zmodyfikowanym organizmem zdolnym do rozkładania plastiku w słonej wodzie.

„To ważne, ponieważ wyłapywanie plastiku z oceanu i zmywanie z niego soli przed rozpoczęciem jakichkolwiek procesów rozkładu nie jest ekonomicznie opłacalne” – wyjaśniła jedna ze współautorek pracy, Tianyu Li.


Podobne wiadomości: