Jakich przedmiotów nigdy nie należy podgrzewać w kuchence mikrofalowej

29 sierpnia 2023 17:39
Jakich przedmiotów nigdy nie należy podgrzewać w kuchence mikrofalowej фото

Kuchenka mikrofalowa to jeden z największych wynalazków XX wieku. Chociaż porównanie domowego urządzenia kuchennego z reaktorem jądrowym może być trudne, nie można nie zauważyć wygody, jaką zapewnia najprostsza kuchenka mikrofalowa. Ważne jest jednak, aby przestrzegać zasad działania i nigdy nie wkładać do środka pewnych przedmiotów.

Jajka

Pomimo licznych lifehacków, które można znaleźć w Internecie, nie da się bezpiecznie i skutecznie ugotować jajka w kuchence mikrofalowej. W procesie ogrzewania z pewnością eksploduje, co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Ponadto po takim incydencie będziesz musiał dokładnie oczyścić wewnętrzne ścianki kuchenki mikrofalowej z resztek białka i żółtka, co jest nieprzyjemnym i wątpliwym przedsięwzięciem.

Mrożone mięso i półprodukty

Chociaż niektóre nowoczesne modele kuchenek mikrofalowych mają funkcję rozmrażania, ogólnie rzecz biorąc, nie jest ona zbyt skuteczna. Wynika to z faktu, że mięso może mieć nierówną strukturę, dlatego nie należy się dziwić, że gdzieś kawałek nadal pozostanie lodowaty, a gdzieś zacznie się gotować. Lepiej więc rozmrażać mięso w tradycyjny sposób – w lodówce lub w szklance zimnej wody.

Opakowania foliowe, metalowe i metalizowane

Oczywiście ciekawie jest obserwować, jak folia mieni się w kuchence mikrofalowej, ale lepiej robić to na ekranie monitora komputera, a nie w kuchni. W końcu takie doświadczenie jest obarczone eksplozją lub pożarem. Dlatego nie można używać nie tylko metalowych przyborów kuchennych, ale także talerzy i kubków z metalizowanymi wzorami i dekoracjami.

Pojemniki plastikowe i piankowe

Prawie wszystkie tego typu produkty zawierają szkodliwy związek bisfenol, który pod wpływem promieniowania mikrofalowego może odparować i przedostać się do żywności. Jeśli przedostanie się do organizmu człowieka, prowadzi do stopniowej kumulacji substancji rakotwórczych i negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego i hormonalnego. Dlatego jako naczynia lepiej jest używać specjalnych szklanych pojemników - są one zarówno bardziej praktyczne, jak i bezpieczniejsze.

Kubek wody

W kuchence mikrofalowej wodę można podgrzać powyżej temperatury wrzenia. W takim przypadku nie dochodzi do tworzenia się pęcherzyków i częściowego chłodzenia cieczy w wyniku parowania. Dlatego bardzo łatwo jest się poparzyć wrzątkiem tworzącym się w kubku – co może mieć najbardziej nieprzyjemne konsekwencje. Ponadto w żadnym wypadku nie używaj starych naczyń z pęknięciami podczas podgrzewania jedzenia w kuchence mikrofalowej. Kubek starej babci może w każdej chwili się po prostu rozpaść. I dobrze, jeśli nie ma eksplozji.


Podobne wiadomości: