Indyjska sonda kosmiczna wysłała zdjęcia południowego bieguna Księżyca

28 sierpnia 2023 18:28
Indyjska sonda kosmiczna wysłała zdjęcia południowego bieguna Księżyca фото

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) opublikowała zdjęcia ze swojej stacji kosmicznej Chandrayaan-3, która pomyślnie wylądowała na ziemskim satelicie.

Specjaliści zauważyli, że południowy biegun Księżyca ma nierówną powierzchnię, ale satelita wylądował na stosunkowo płaskim terenie.

Indie stały się pierwszym krajem na świecie, któremu udało się wylądować statek kosmiczny Chandrayaan-3 w pobliżu bieguna południowego Księżyca. Ogólnie rzecz biorąc, Indie stały się czwartym krajem na świecie, po USA, ZSRR i Chinach, któremu udało się wylądować ze swoim aparatem na Księżycu. Ponadto Indie i Japonia to jedyne kraje, których urządzenia działają na Księżycu.

Pierwszy zestaw czterech zdjęć wykonała kamera lądownika, gdy zbliżał się do powierzchni Księżyca. Dodatkowe zdjęcie z Landing Imager, opublikowane nieco później, przedstawia miejsce lądowania, w tym część nogi lądowania statku kosmicznego i jego cień.

Pierwszy zestaw czterech zdjęć wykonała kamera lądownika, gdy zbliżał się do powierzchni Księżyca.

Naukowcy są przekonani, że stale zacienione kratery polarne zawierają związany ze skałami lód wodny, który można wydobyć i wykorzystać do utrzymania stałej obecności człowieka na naturalnym satelicie Ziemi. Co więcej, te księżycowe kratery można wykorzystać do budowy teleskopów nowej generacji, które pozwolą astronomom widzieć dalej niż obecnie.

kratery można wykorzystać do budowy teleskopów nowej generacji

Stacja badawcza „Chandrayan-3” składa się z trzech części: modułu napędowego i lądującego oraz małego 25-kilogramowego łazika „Pragyan” (w tłumaczeniu z sanskrytu – „mądrość”).


Podobne wiadomości: