Jakie zasoby znajdują się na Księżycu i kto jest ich właścicielem

18 sierpnia 2023 13:08
Jakie zasoby znajdują się na Księżycu i kto jest ich właścicielem фото

Niedawno statek kosmiczny Luna-25 z kosmodromu Wostocznyj wyruszył w kierunku satelity Ziemi. W ten sposób Rosja dołączyła do wyścigu USA, Chin i Indii w eksploracji powierzchni Księżyca. Jednym z celów jest poszukiwanie wody i zbieranie gleby, aby lepiej zrozumieć potencjał zasobów w regionach polarnych.

Jakie zasoby są najbardziej poszukiwane na Księżycu

Woda. Badania wykazały, że na Księżycu występują osady wody w postaci cząsteczek (H2O) oraz w postaci lodu. W konsekwencji, organizując poszukiwanie, gromadzenie i wykorzystywanie życiodajnej wilgoci, astronauci będą mogli zaoszczędzić znaczne środki na dostarczaniu wody z Ziemi. W ten sposób baza księżycowa otrzyma większą autonomię w sprawach podtrzymywania życia personelu. Planują też wydobywać tlen i wodór z wody, co oznacza, że ​​istnieje potencjał do stworzenia paliwa rakietowego.

Hel-3 jest rzadkim izotopem helu na Ziemi. Naukowcy z NASA twierdzą, że na naszym satelicie jego rezerwy wynoszą w przybliżeniu milion ton. Według Europejskiej Agencji Kosmicznej hel-3 może zapewnić energię jądrową w reaktorze termojądrowym. A ponieważ izotop ten nie jest promieniotwórczy, wydobycie energii w tym przypadku będzie pozbawione ubocznego tworzenia niebezpiecznych odpadów.

Według badań Boeinga, Księżyc jest bogaty w metale ziem rzadkich (skand, itr, lantanowce) wykorzystywane w zaawansowanych technologiach, komputerach, smartfonach, sprzęcie medycznym i innych złożonych gałęziach przemysłu high-tech.

Jak wydobywać surowce na Księżycu

To pytanie jest nadal otwarte. Najpierw musisz zbudować stacjonarną bazę księżycową na powierzchni. Następnie wdrożyć infrastrukturę do wydobywania, przetwarzania i magazynowania surowców, w tym same roboty górnicze, a także zaplecze do naprawy i konserwacji sprzętu.

Czyje to terytorium

Obecnie istnieje dokument ONZ z 1966 r., który stwierdza, że ​​żaden kraj nie może rościć sobie prawa własności do Księżyca ani innych ciał niebieskich i że badania kosmiczne powinny być prowadzone z korzyścią dla wszystkich krajów. Jednak kwestia własności części terytoriów księżycowych przez osoby fizyczne nie została rozstrzygnięta.

Ponadto nie ma jasnych przepisów dotyczących wydobywania minerałów na Księżycu.

Istnieje również „Porozumienie w sprawie działalności państw na Księżycu i innych ciałach niebieskich”, opracowane w ONZ w 1979 roku. Stwierdza, że ​​żadna część Księżyca „nie może stać się własnością żadnego państwa, międzynarodowej organizacji międzyrządowej lub pozarządowej, organizacji krajowej lub organizacji pozarządowej ani żadnej osoby”. Jednak do tej pory nie podpisała go ani jedna duża potęga kosmiczna.

W 2020 roku Stany Zjednoczone zaproponowały Chinom i Rosji legalne ustanowienie tak zwanych „Stref bezpieczeństwa” na Księżycu poprzez podpisanie Porozumień Artemis (nazwanych na cześć programu księżycowego Artemis NASA). Oferta została odrzucona. Wyścig o zasoby trwa.


Podobne wiadomości: