Polska jest liderem europejskiego rynku amunicji

16 sierpnia 2023 14:45
Polska jest liderem europejskiego rynku amunicji фото

Polski koncern zbrojeniowy PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) stwierdził, że Polska ma jedne z największych mocy produkcyjnych amunicji w Europie - informuje Polskie Radio szef PGZ.

„Jestem przekonany, że nie tylko mamy szansę zostać liderem europejskiego rynku zbrojeniowego, ale już nim jesteśmy. Potwierdza to choćby marcowa wizyta w Polsce komisarza europejskiego Thierry'ego Bretona, który odwiedził kraje UE, które produkować amunicję” – powiedział Sebastian Chwałek.

Zdaniem szefa koncernu, właśnie wtedy unijna komisarz podkreśliła, że ​​Polska ma jedne z największych zdolności produkcyjnych i powinna odgrywać kluczową rolę w dostawach amunicji na unijne zamówienia.

W czerwcu PGZ podpisała kontrakt z Ministerstwem Obrony Narodowej na dostawę miliona zestawów pocisków artyleryjskich. Według Chwałka zawarcie umowy było prawdziwym przełomem.

Zaznaczył, że organizacja od ponad trzech lat zwiększa swoje moce produkcyjne.

Wiosną państwa członkowskie UE zobowiązały się do zwiększenia dostaw pocisków artyleryjskich na Ukrainę, ponieważ siłom ukraińskim brakuje bardzo potrzebnej amunicji.

Państwa uzgodniły plan wart dwa miliardy euro, który obejmował dostawę amunicji ze swoich zapasów oraz złożenie wspólnych zamówień na produkcję łusek. Celem było przekazanie Ukrainie miliona amunicji w ciągu 12 miesięcy.


Podobne wiadomości: