Dokumenty potrzebne do sprzedaży nieruchomości w Polsce
Sprzedaż nieruchomości to czynność prawna, która wymaga sporządzenia aktu notarialnego przez państwowego notariusza. Pozostaje pytanie: Jak znaleźć notariusza w Polsce? Warto skorzystać z podanego linku, aby zapoznać się z listą "TOPnotariusze", gwarantów prawa działających w Polsce.
Zawarcie transakcji
Przed sprzedażą nieruchomości należy poinformować potencjalnego nabywcę mieszkania lub domu prywatnego o numerze planu gruntowego i katastralnego sprzedawanej nieruchomości. Wypis katastralny to dokument potwierdzający status prawny nieruchomości. Zawarte w nim wpisy nie tylko ujawniają prawa właścicieli nieruchomości, ale mogą również zawierać ostrzeżenia wprowadzone do rejestru, które informują o rozbieżnościach między danymi zapisanymi w planie gruntowo-katastralnym a faktycznym statusem prawnym.
Dokumenty potwierdzające prawo własności do nieruchomości
Pomimo wpisów w Rejestrze katastralnym potwierdzających, że strona przekazująca jest właścicielem nieruchomości, konieczne jest udowodnienie tego prawa poprzez przedstawienie takich dokumentów jak:
- akt notarialny - w przypadku nabywania nieruchomości z rynku wtórnego,
- umowa darowizny - gdy nieruchomość jest przekazywana jako darowizna,
- zaświadczenie o prawie do spadku - w przypadku dziedziczenia.
Dokumenty wydawane przez starostwo powiatowe w Polsce
Do dokumentów potrzebnych do sporządzenia aktu notarialnego należy również:
- wypis z księgi wieczystej,
- kopia mapy ogólnej,
- zaświadczenie ze starostwa powiatowego, że dana działka nie jest objęta planem urządzenia leśnego.
Dokumenty wydawane przez starostwo powiatowe służą do potwierdzenia, że dane o sprzedawanej nieruchomości zawarte w księdze wieczystej zgadzają się z danymi w katastrze nieruchomości. Z kolei zawartość mapy ogólnej pozwoli zidentyfikować istniejące na działce podziemne instalacje (linie energetyczne, gazociągi, kanalizacja i wodociągi), jak i naziemne obiekty, drzewa, krzewy.
Na podstawie mapy katastralnej można sprawdzić stan granic i numery działek, a także przeznaczenie gruntów.
Zaświadczenie o tym, że na nieruchomość nie ma wpływu plan urządzenia leśnego, rozwieje wątpliwości, czy nieruchomość jest obszarem leśnym.
Przedstawienie przez sprzedawcę wyżej wymienionych dokumentów nie tylko pozwoli przeprowadzić transakcję z nieruchomością bez problemów, ale przede wszystkim da przyszłemu nabywcy pewność co do przejrzystości i bezpieczeństwa transakcji oraz że sprzedawca nie ma nic do ukrycia.
Źródło: https://notariuszepl.top/