Jak śpią i gdzie gołębie miejskie nocują

30 lipca 2023 00:33
Jak śpią i gdzie gołębie miejskie nocują фото

Gołębie od dawna są znanym elementem miejskiego krajobrazu. W ciągu dnia ptaki te można zobaczyć wszędzie, ale niewielu widziało, jak śpią gołębie.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie ptaki starają się wybrać najbezpieczniejsze miejsce do spania. Musi być chroniony przed drapieżnikami i złą pogodą, dlatego zazwyczaj jest to rodzaj naturalnego schronienia położonego wysoko nad ziemią. Większość gatunków gołębi występujących na wolności wybiera gęste korony wysokich drzew, zarośla krzewów lub małe szczeliny w skałach. Prawie niemożliwe jest spotkanie śpiącego gołębia na ziemi lub na gołej gałęzi. Ale co z mieszkańcami miasta?

Gołębie, przystosowane do życia obok ludzi, na miejsce gniazdowania i spania wybierają budynki ludzkie. W mieście gołębie śpią na strychach, gzymsach, balkonach, pod dachami, w różnych niszach, szybach wentylacyjnych budynków, na belkach pod mostami, w budynkach w budowie i budynkach opuszczonych. Ważne jest, aby miejsce odpoczynku było niedostępne dla ludzi i drapieżników, a także osłonięte od wiatru i deszczu. Pod tym względem ptaki preferują wysokie konstrukcje. Ponadto gołębie często nocują w pobliżu źródeł wody i pożywienia.

Czasami gołębie miejskie można spotkać śpiące na skwerach iw parkach. Zwykle ptaki wybierają te miejsca na dzienny odpoczynek w ciepłym sezonie. Ptaki mogą przysiadać na gałęzi drzewa lub na ziemi, wygrzewając się w słońcu.

Jak długo śpią gołębie

Biorytmy gołębi nie są w pełni poznane. Wiadomo, że jeśli ptak zostanie umieszczony w klatce i przykryty nieprzezroczystą tkaniną, natychmiast zasypia. A jasne światło, nawet w nocy, jest dla ptaków sygnałem do przebudzenia i aktywności. Wynika to głównie z faktu, że przedstawiciele rodziny gołębi nie widzą dobrze w ciemności, dlatego wraz z nadejściem zmierzchu od razu zaczynają szukać miejsca do odpoczynku. W rezultacie czas ich snu zależy bezpośrednio od długości godzin dziennych.

Zimą gołębie mogą spać przez 15 godzin z rzędu; budzą się około 8 rano, ao 4 po południu już idą odpocząć. Wiosną i jesienią czas snu ptaków wynosi około 11-13 godzin; ptaki budzą się około 7 rano i kładą się spać o 18-19. Latem godziny dzienne sięgają 15-17 godzin, więc ptaki mają tylko 9 godzin lub nawet mniej na sen. Jednak w czasie upałów, oprócz spania w nocy, gołębie mogą również odpocząć w środku dnia, kiedy temperatura na zewnątrz jest zbyt wysoka.

Również czas snu gołębia zależy od pogody. W pochmurną, deszczową, niepogodę ptaki śpią dłużej, a w słoneczne i pogodne dni budzą się o świcie.


Podobne wiadomości: