Jakie są zalety mrożonej herbaty i jak ją prawidłowo przygotować

22 lipca 2023 21:13
Jakie są zalety mrożonej herbaty i jak ją prawidłowo przygotować фото

Wraz z nadejściem upalnych dni znika ochota na przygotowywanie gorących napojów. A nawet herbatę, którą chcesz pić na zimno. Podpowiadamy, jak zrobić idealną zimną herbatę w domu i jak może się przydać.

Klasyczna mrożona herbata powstaje z samej herbaty, cytryny, mięty i cukru.

Dziś mrożona herbata jest popularna wszędzie, także w Azji, gdzie stała się nieodzowną pozycją w menu każdej instytucji – od maleńkiego blatu z ceratami na stołach po kosztowną restaurację. Najczęściej będzie to Ice Tea w puszce lub mrożona czarna herbata z mlekiem. Możliwe są jednak różne oryginalne wariacje na bazie tisane - z anchanem, trawą cytrynową, imbirem itp. Ponadto ostatnio popularna stała się bubble tea - napój herbaciany z kulkami tapioki.

Korzyści z mrożonej herbaty

Współcześni dietetycy uważają, że mrożona herbata ma prawo istnieć, jeśli przestrzega się prostych zasad jej stosowania.

Lepiej pić zimną herbatę oddzielnie od jedzenia, a nie z nim i nie zaraz po nim.
Należy unikać napojów lodowych na słońcu, aby skurcz naczyń nie wystąpił w wyniku gwałtownego spadku temperatury.
Mrożona herbata przyda się szczególnie sportowcom (chroni organizm przed przegrzaniem) oraz osobom odchudzającym się (organizm musi ciężej pracować i spalać więcej kalorii, aby przyswoić zimne napoje).
Ale ograniczyć jego stosowanie powinny być osoby cierpiące na choroby przewodu pokarmowego i migreny, a także osoby z osłabionym układem odpornościowym.

Bardziej przydatna jest domowa herbata - z minimalnym dodatkiem cukru i konserwantów. Przeanalizujemy dwie główne metody dostępne dla każdego.


Konwencjonalne warzenie i chłodzenie

Żadnych specjalnych sztuczek - wszystko jest bardzo proste. W końcu cała sztuczka polega na odpowiednim stosunku wody i liści herbaty.

 • Zaparz herbatę, jak zwykle, gorącą wodą, ale weź nie jedną łyżeczkę na każde 100 ml, ale półtora. W razie potrzeby możesz od razu dodać orzeźwiające liście mięty lub melisy.
 • Pozwól herbacie parzyć się przez 3-5 minut, aby stała się dość bogata.
 • Herbatę przecedź przez sitko do metalowego pojemnika i umieść w zimnej wodzie na kilka minut, aby jak najszybciej schłodzić napój. Dzięki temu wszystkie smaki zostaną w nim zachowane.
 • Gotową schłodzoną herbatę przelej do szklanek i udekoruj kostkami lodu.

Zimny ​​napar (Cold brew)

Odpowiednio dobrana temperatura wody ma ogromne znaczenie przy zaparzaniu herbaty: jeśli trochę złamiesz technologię, otrzymasz niesmaczny płyn, który łatwiej nalać niż wypić. Dlatego metoda cold brew wydaje się raczej wątpliwa. Jednak herbata parzona na zimno może być bardzo smaczna.

Zimny ​​napar jest korzystny dla lekko sfermentowanych typów - oolongów, zielonych i białych herbat. Napój przygotowany na bazie czarnej herbaty może być zarówno udany, jak i niezbyt udany. Tutaj musisz wybrać odpowiednią odmianę. I w ogóle nie należy używać zimnego parzenia pu-erh.

 • W przypadku parzenia na zimno odmierz 10 g liści herbaty na litr wody.
 • Połóż suche liście herbaty na dnie dzbanka, napełnij wodą o temperaturze pokojowej.
 • Pozostaw do zaparzenia:
 • 30-60 minut wystarcza na zieloną i białą herbatę w temperaturze pokojowej;
 • Oolongi należy zaparzać przez trzy do czterech godzin w lodówce;
 • Idealny czas przechowywania czarnej herbaty to 24 godziny, również w lodówce.
 • Gdy herbata będzie wystarczająco zaparzona, przecedź ją przez sito, aby liście nie miały już kontaktu z naparem i wstaw do lodówki.

Każda herbata parzona na zimno ma łagodniejszy i świeższy smak niż herbata parzona na gorąco.


Podobne wiadomości: