5 nawyków, które nie pozwalają ci zasnąć

22 lipca 2023 15:35
5 nawyków, które nie pozwalają ci zasnąć фото

Jeśli walczysz o wystarczającą ilość snu, ale ci się to nie udaje, nie przypisuj tego od razu bezsenności. Być może winne są twoje nawyki, z których nadszedł czas, aby się poddać.

Tak naprawdę na długość i jakość nocnego snu może wpływać wiele przyczyn – od niewygodnej poduszki czy twardego materaca po choroby, które lubią się nasilać o tej porze dnia. Niektóre nawyki mogą być również przyczyną bezsenności, a zerwanie z nimi może faktycznie poprawić sen.

Zjedz kolację 2 godziny przed snem i później

Jeśli masz ochotę na przekąski o północy lub lubisz jeść obiad zbyt późno, nie zdziw się, że możesz mieć później problemy ze snem. Według Karana Raja, idealnym rozwiązaniem jest odczekanie 2-3 godzin po obfitym posiłku przed pójściem spać.

Pij wodę przed snem

Nawyk picia wody przed snem również może zakłócić nocny odpoczynek. Jak wyjaśnił Karan Raj, w nocy, podczas snu, organizm zaczyna aktywnie wytwarzać hormon wazopresynę (zwany także hormonem antydiuretycznym, ADH), który zatrzymuje płyn w środku i hamuje potrzebę oddawania moczu.

Zamiast pić wodę w nocy, powinieneś wybrać zdrowszy sposób nawodnienia: wypij ją rano.

Śpij w dusznym pokoju

Latem próba zaśnięcia może być dla niektórych trudnym zadaniem, ponieważ noce mogą być duszne i gorące. Według Karana Raja temperatura ciała zmienia się w ciągu dnia i osiąga swoje dzienne maksimum około 19 godzin. Po tym szczycie zaczyna nieznacznie spadać, co może sprawić, że osoba poczuje się bardziej śpiąca. W tym samym czasie produkcja melatoniny. hormon snu, wręcz przeciwnie, zaczyna wzrastać.

Dlatego dobra sypialnia powinna być nie tylko ciemna i cicha, ale także chłodna.

Pij wieczorem

Jeśli picie nawet wody w nocy jest szkodliwe, to alkohol jest jeszcze bardziej szkodliwy. I chociaż niektórzy używają szklanki lub dwóch jako pigułki nasennej, możliwe jest szybsze zasypianie, ale jest mało prawdopodobne, aby się wyspać.

Według dr Raja alkohol ma działanie uspokajające i rzeczywiście może szybko wywołać głęboki sen. Jednak w nocy dochodzi do zachwiania równowagi między fazami snu non-REM i REM, co może prowadzić do mniej i bardziej niespokojnego snu. Dlatego, jeśli chcesz spać bez problemów, wieczorem powinieneś zrezygnować z napojów alkoholowych.

Pij kawę wieczorem

Jeśli rano filiżanka aromatycznego napoju poprawia humor, to popołudniowa lub wieczorna kawa może łatwo zrujnować nocny sen.

Według lekarza maksymalne działanie kofeiny odczuwalne jest po godzinie od jej zażycia: w tym momencie jej poziom we krwi osiąga szczyt. Ponadto usunięcie kofeiny z organizmu może trwać nawet do 8 godzin – wiele zależy od tempa metabolizmu konkretnej osoby. Dlatego tym, którzy chcą odzyskać sen, dr Raj odradza picie kawy w godzinach popołudniowych.

Warto pamiętać, że wiek również wpływa na tempo przemiany materii: im starsza osoba, tym wolniejsza przemiana materii, a co za tym idzie, więcej czasu potrzeba na eliminację kofeiny.


Podobne wiadomości: