Dlaczego potrzebujesz pętelki z tyłu buta: to nie tylko element dekoracyjny

22 lipca 2023 14:01
Dlaczego potrzebujesz pętelki z tyłu buta: to nie tylko element dekoracyjny фото

Oczko z tyłu buta to częsty detal, który można znaleźć nie tylko w sneakersach, ale także w innych modelach obuwia. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to tylko element dekoracyjny, ale w rzeczywistości to małe oczko ma kilka przydatnych funkcji.

Jak nazywa się oczko na bucie i dlaczego

W XVIII i XIX wieku w Anglii popularne było wyrażenie «To pull oneself over a fence by one's bootstraps», co tłumaczy się jako „przechodzić przez płot, ciągnąc za paski (uszy) butów”. Wyrażenie to opisywało zadanie, które wydawało się niemożliwe lub bardzo trudne. Zgadzam się, czasami zdejmowanie lub zakładanie butów jest jednym z tych zadań. Zwłaszcza jeśli jest bardzo ciasno i niewygodnie. Pomimo tego, że w tamtych czasach buty robocze i turystyczne były wykonywane z naturalnych materiałów, takich jak skóra czy tkanina, wygoda obuwia, jaką znamy dzisiaj, nie była priorytetem. Główny nacisk położono na ochronę i niezawodność obuwia do ciężkich i pracochłonnych zadań. Aby ułatwić proces zakładania i zdejmowania obuwia roboczego, z tyłu butów dodawano skórzane szlufki, które nazwano „bootstrap”.

Dziś szlufki do butów są wykonane nie tylko ze skóry, ale także z innych materiałów. Na przykład w tenisówkach i butach sportowych oczka są zwykle wykonane z trwałego i elastycznego materiału, często stosuje się również materiał odblaskowy, aby zwiększyć widoczność sylwetki na drodze w nocy. Jednak w obuwiu roboczym często wolą zastosować klasyczną wersję wytrzymałych skórzanych oczek. Nawiasem mówiąc, w niektórych modelach butów to oczko jest tak małe, że służy jedynie jako element dekoracyjny, ponieważ nie jest łatwo go chwycić, a także przewlec przez nie koronkę.

Zastanówmy się więc, dlaczego potrzebujesz pętli na butach.

Bezpośrednie spotkanie

Jak wspomniano wcześniej, początkowo taka pętla została wymyślona nie tylko jako element dekoracyjny, ale jako prawdziwy pomocnik. Dzięki temu bez dodatkowego wysiłku uwolnisz stopę z buta. Wszystko, co musisz zrobić, to złapać pętlę i pociągnąć ją w dół. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku tych, których buty są dość ciasne na stopie lub mają wysoki obcas. Dodatkowo oczko pomaga nie tylko zdejmować buty przy mniejszym wysiłku, ale także zakładać je nawet bez specjalnej łyżki. Jest to dość proste: zaczep palcem oczko i pociągnij do góry, co w większości przypadków pomaga wciągnąć buty na stopę.

Korzyści z prania i suszenia butów

W różnych krajach, w tym w Rosji, wiele osób woli prać w pralce wysokiej jakości trampki i buty sportowe. Aby buty nie rozsypywały się w różnych kierunkach podczas procesu prania, wiąże się je poprzez przewleczenie sznurowadeł przez specjalne pętelki z tyłu. Pętelki służą również do suszenia butów po praniu. Dla nich buty są zawieszone na sznurku. Takie podejście pomaga butom prawidłowo wyschnąć i zachować swój kształt. W końcu, jeśli po prostu rzucisz buty na podłogę lub podniesiesz nieudane miejsce do suszenia, może się odkształcić i stracić atrakcyjny wygląd.

Inny

Dodatkowo buty możesz powiesić na szlufki np. na pasku czy plecaku podczas wędrówki. W ten sposób możesz zwolnić dodatkowe miejsce w plecaku na inne rzeczy i utrzymać buty w czystości podczas ruchu. Cóż, oczka przydadzą się, jeśli trzeba mocniej zasznurować buty, jeśli nie przylegają one ściśle do stopy.


Podobne wiadomości: