Jakie owoce mają najwięcej witamin

21 lipca 2023 08:47
Jakie owoce mają najwięcej witamin фото

Teraz świeżych owoców jest pod dostatkiem, sezonowych, prawdziwych, uprawianych nie w szklarniach i hydroponikach, ale na ziemi, pod ciepłym słońcem. Ale czy wszystkie owoce i jagody są równie przydatne? Które owoce mają więcej witamin?

Dlaczego owoce sezonowe są najzdrowsze

Dziś już nikogo nie zaskoczycie truskawkami w sylwestra czy nektarynkami na początku marca. Tak, ich smak oczywiście nie jest taki sam, nie letni, a cena gryzie, ale ich zakup nie jest problemem. Ale to wcale nie jest odpowiedni zamiennik: wartość owoców długoterminowych (czyli tych, które są zbierane latem, a następnie leżą w magazynie) spada o 60-70% do listopada, a do marca, jeśli tak, to o wszystkie 90% (szczególnie cierpi na tym witamina C, wtedy znikają karotenoidy, czyli prekursory witaminy A).

Straty owoców i warzyw szklarniowych nie są tak duże, ale odmiany zwykle hodowane specjalnie do szklarni, na przykład truskawki, zawierają o 15–20% mniej witamin i przeciwutleniaczy, ponadto szklarnie zimowe oznaczają mniej światła, a zatem fotosynteza, która również wpływa na ich potencjał witaminowy, a rośliny szklarniowe widzą mało słońca, więc fotosynteza w nich jest wolniejsza, powoli gromadzą przydatne substancje.

Dlaczego świeże owoce są lepsze od suszonych

Suszone owoce - jak te same owoce, ale nie takie same. Większość sezonowych owoców i jagód to zdrowy błonnik połączony z wodą, która jest najłatwiejszym do strawienia i jednogłośnie uznanym przez dietetyków zdrowym składnikiem żywności. Suszone owoce to owoce bez wody, plus taki sam czas przechowywania, który jest szkodliwy dla witamin. Oznacza to, że nie ma w nich tak wielu witamin (chociaż niektóre przydatne minerały są nawet skoncentrowane podczas suszenia, na przykład w suszonych morelach jest więcej potasu niż w świeżych morelach), ale cukier jest jak w słodyczach.

Kto nie powinien jeść świeżych owoców

Z tendencją do otyłości i tych, którzy chcą schudnąć. Średnio owoce zawierają około 10 gramów naturalnego cukru na 100 gramów (a w winogronach ilość cukru sięga 17 gramów, czyli warunkowo 3 sztuki). Spożywanie 2-3 owoców dziennie to już 30 gram szybko przyswajalnych węglowodanów, które pokrywają połowę dziennego spożycia. Kolejne 20 gramów dodanego cukru dziennie (na przykład w szklance jogurtu do picia lub mleka) - i norma jest wyczerpana.

Z refluksem i innymi problemami z przewodem pokarmowym. Kwaśne owoce i jagody powinny być ograniczone do osób z chorobą refluksową przełyku. Mogą prowadzić do zwiększonego refluksu żołądkowego i zgagi. Surowe owoce należy wykluczyć u osób z zespołem jelita drażliwego, z zaostrzeniem zapalenia błony śluzowej żołądka lub zapaleniem trzustki. Jeśli naprawdę chcesz, lepiej jest preferować pieczone jabłka, puree dla dzieci, banany.

Ile owoców możesz zjeść dziennie

Norma spożycia owoców i warzyw dziennie wynosi 15-20% kaloryczności diety. Oznacza to, że przy średnim dziennym spożyciu 2200-2500 kcal oznacza to 400-500 gramów, z czego 300 gramów to warzywa, 200 gramów to owoce. Ponadto słodkie owoce lepiej uzupełniać zielonymi warzywami i błonnikiem niekalorycznym: łatwiej zapanować nad przejadaniem się. To właśnie taka proporcja dostarczy organizmowi wszystkich pomniejszych składników, które mają korzystny wpływ na naczynia krwionośne, florę jelitową i cały organizm jako całość.


Podobne wiadomości: