Co było pierwsze, jajko czy kura – w końcu odkryli naukowcy

25 czerwca 2023 07:43
Co było pierwsze, jajko czy kura – w końcu odkryli naukowcy фото

To niesamowite, jak wiele egzemplarzy zostało rozbitych na przestrzeni wieków (i nie jest to przesada!) w związku z tą kwestią. W pewnym momencie problem kury i jajka został nawet nazwany „logicznym paradoksem używania pojęć o rozmytym zakresie”. To żart! Nawet w starożytnej Grecji tak wielkie umysły jak Arystoteles, Plutarch i Makrobiusz myśleli o tym, co pojawiło się wcześniej.

W pewnym momencie biolodzy ewolucyjni doszli do wniosku, że poprawną odpowiedzią jest jajo, ponieważ ptaki są ewolucyjnymi potomkami dinozaurów, które również wykluły się z jaj. Jaja z twardą skorupką były kluczem do sukcesu owodniowców, zwierząt, których zarodki rozwijają się wewnątrz jaja w owodni, czyli specjalnej skorupce. Ale wielu nie zgadzało się z tą teorią: w końcu ci, którzy złożyli te pierwsze jaja, powinni byli pojawić się jeszcze wcześniej ...

Zakończenie sporu podejmują teraz naukowcy z Uniwersytetu w Nanjing i Uniwersytetu w Bristolu. Zbadali 51 gatunków kopalnych i 29 gatunków żywych stworzeń. W artykule opublikowanym w autorytatywnym czasopiśmie Nature Ecology & Evolution naukowcy wyciągnęli zdumiewający wniosek: we wszystkich głównych gałęziach ewolucji owodniowce miały możliwość bycia żyworodnymi i niesienia zarodków przez długi czas. Innymi słowy, mogli sami decydować, kiedy urodzą się ich dzieci - w zależności od najlepszych warunków do przeżycia. Dotyczy to dinozaurów, krokodyli, ptaków, jaszczurek i ssaków.

Michael Benton

Michael Benton
ekspert w dziedzinie paleontologii kręgowców, profesor w Szkole Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Bristolu

Profesor Michael Benton wyjaśnia: Początkowo pierwsze czworonogi, u których rozwinęły się kończyny z płetwami rybimi, zachowywały zwyczaj wodno-lądowy. Musiały żyć w wodzie lub w jej pobliżu, aby się pożywić i rozmnażać, jak na przykład żaby i salamandry. Kiedy owodniowce pojawiły się 320 milionów lat temu, zaczęły ewoluować, aby móc uciec od wody.
Michaela Bentona

     Pierwsze owodniowce nauczyły się nie składać jaj w twardych skorupkach, ale przenosić rozwijające się zarodki wewnątrz matki, aby opóźnić narodziny dzieci do sprzyjających warunków.

„Ta adaptacyjna obrona rodzicielska dała im przewagę nad czworonogami, które wcześniej składały tarło” – dodaje paleontolog.

Można więc odpowiedzieć na odwieczne pytanie, które tak długo dręczyło filozofów i naukowców: najpierw pojawiły się kurczaki, a dopiero potem nauczyły się składać jaja.


Podobne wiadomości: