Porównanie cen żywności w Polsce iw Niemczech

18 czerwca 2023 21:27
Porównanie cen żywności w Polsce iw Niemczech фото
Zdjęcie - Deutsche Welle

Zarówno w Polsce, jak iw Niemczech ceny żywności gwałtownie wzrosły w ostatnich miesiącach. Dziennikarze "Deutsche Welle" sprawdzili sytuację w sklepach i porównali ceny tych samych produktów.

Koszyczki składały się z podstawowych produktów. Wśród nich była bułka kajzerka, pełnoziarnisty chleb tostowy, mleko, gazowana woda mineralna, olej słonecznikowy, masło, cukier, mąka, jajka, kiełbasa z indyka, ser Gouda i spaghetti. Z owoców kupowaliśmy jabłka, banany i truskawki, az warzyw ogórki i pomidory.

Kupowali produkty tej samej marki, a pod jej nieobecność najtaniej w sklepie. W przypadku warzyw i owoców zdecydowano się na na sztuki, np. cztery pomidory. W przypadku jajek sytuacja wygląda trochę inaczej. W Niemczech jaja bio sprzedawane są w kartonie po sześć sztuk, aw Polsce po osiem sztuk.

Wyniki eksperymentu

Za 17 produktów dziennikarze zapłacili w Polsce 89,33 zł, aw Niemczech 22,37 euro.

Po odjęciu kaucji za butelkę (0,25 euro) i uwzględnieniu kursu euro z 7 czerwca (4,47 zł) wyszło 98,88 zł. Tym samym różnica między zakupami w obu krajach wyniosła 9,55 zł.

Wypieki w Polsce okazały się znacznie tańsze. Bułka kosztowała 0,33 zł, a w Niemczech po przeliczeniu na zł - 0,85 zł. Chleb tostowy kosztował odpowiednio 3,57 zł w Polsce i 5,32 zł w Niemczech. Prawie o połowę taniej było też świeże mleko (3,19 zł w Polsce i 6,03 zł w Niemczech). Masło było w Polsce tańsze o około 70 groszy, cukier o prawie 90 groszy, a mąka o ponad złotówkę.

Wyraźna była też różnica w cenie truskawek: w Polsce kilogram kosztuje ok. 14 zł, aw Niemczech ponad 21 zł. Spora różnica (o prawie 3,5 zł) występuje też w cenie 300-gramowego opakowania sera Gouda (9,99 zł w Polsce i 13,36 zł w Niemczech). Tańsze są też jabłka Jonagold w Polsce – 3,99 zł za kilogram (2 zł droższe w Niemczech).

Butelka wody gazowanej i oleju słonecznikowego kosztuje prawie tyle samo w Warszawie i Bonn. W Niemczech tańsze okazały się spaghetti i kiełbasa z indyka, a także banany (2 zł taniej) i pomidory (prawie 4,50 zł).

Zarobki w Polsce i Niemczech

Nie dziwi fakt, że te same zakupy w Polsce są nieco tańsze niż w Niemczech. Jednak różnica w cenie jest znikoma, a tymczasem płace w obu krajach są bardzo różne. Minimalna stawka godzinowa w Polsce wynosi 22,80 zł (od lipca wzrośnie do 23,50 zł), natomiast w Niemczech to 12 euro, co w przeliczeniu na polską walutę to prawie 54 zł, czyli ponad dwukrotnie więcej.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce wynosi obecnie 7 124 zł brutto, podczas gdy w Niemczech to około 4 100 euro, czyli 18 327 zł. Warto podkreślić, że inflacja w mniejszym stopniu dotyka Niemców niż Polaków. W kwietniu br. w Niemczech wynosił on 7,2 proc., podczas gdy w Polsce był dwukrotnie wyższy – 14,7 proc.


Podobne wiadomości: