Nowe zdjęcie księżyca wyraźnie pokazuje ogromny sztuczny obiekt: co to jest

14 czerwca 2023 20:29
Nowe zdjęcie księżyca wyraźnie pokazuje ogromny sztuczny obiekt: co to jest фото

Znany astrofotograf z USA wykonał nowe, wspaniałe zdjęcia satelity Ziemi. Ale inny obiekt również dostał się w kadr.

Astrofotograf z USA jest już znany ze swoich niesamowitych zdjęć różnych obiektów kosmicznych. Fotografował już wcześniej zarówno Słońce, jak i Księżyc, ale na nowym zdjęciu satelity Ziemi jest bardzo ważny szczegół. Fotograf Andrew McCarthy zdołał uchwycić moment, w którym Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) przeleciała obok Księżyca z ogromną prędkością, pisze Daily Mail.

Nie trzeba wiele wysiłku, aby zobaczyć stację kosmiczną, która odbija światło słoneczne przelatujące kilkaset kilometrów nad powierzchnią Ziemi na tle naszego pokrytego kraterami satelity.

ISS okrąża Ziemię na wysokości ponad 400 km, a odległość od stacji do Księżyca wynosi około 382 000 km. W tym samym czasie ISS porusza się z prędkością prawie 8 km/s i przelatuje obok Księżyca w około 0,5 s.

Aby uzyskać unikalne ujęcia, fotograf użył jednocześnie dwóch teleskopów, po czym połączył ze sobą powstałe obrazy.

"Musiałem obliczyć jak najdokładniejszy czas i znaleźć odpowiednie miejsce, aby uzyskać zdjęcie ISS na tle Księżyca. W rzeczywistości miałem tylko chwilę, czyli około 0,25 sekundy, aby kamery były w stanie złapać przejście stacji orbitalnej obok satelity Ziemi” — mówi McCarthy.

Według fotografa, ze względu na bardzo dużą prędkość ISS, czas otwarcia migawki aparatu musi być bardzo krótki, aby nie uzyskać rozmytych ujęć.

„Kiedy robię takie zdjęcia, myślę o tym, jak szybko stacja orbitalna Gateway pojawi się w pobliżu Księżyca, o tym, jak będzie przebiegał program księżycowy NASA Artemis, myślę o przyszłości eksploracji kosmosu przez człowieka” – mówi astrofotograf.


Podobne wiadomości: