Herbata w ciąży – którą wybrać i dlaczego kofeina jest niebezpieczna dla płodu

29 maja 2023 18:20
Herbata w ciąży – którą wybrać i dlaczego kofeina jest niebezpieczna dla płodu фото

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. W rzeczywistości jest na pierwszym miejscu zaraz po wodzie. Od dawna wiadomo, że jego stosowanie ma pozytywny wpływ na zdrowie. Ale czy to samo dotyczy kobiet w ciąży? Czy kobiety w ciąży mogą pić czarną herbatę lub pić zieloną herbatę i wiele innych rodzajów?

Kobiety mogą spożywać herbatę w czasie ciąży, chociaż należy to odpowiednio ograniczyć. Nadmierne spożycie w czasie ciąży może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie matki i dziecka.

Podstawowa wiedza

Nie bez powodu herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Liście rośliny zawierają alkaloidy w postaci kofeiny oraz polifenole w postaci katechin. Dlatego jego stosowanie ma pozytywny wpływ na zdrowie. Bioaktywne składniki zawarte w tym napoju mogą zapobiegać lub przeciwdziałać wielu chorobom, takim jak:

 • choroby stawów,
 • choroby układu krążenia,
 • cukrzyca,
 • rak,
 • otyłość,
 • uderzenia.

Herbata w ciąży

Najważniejszym składnikiem herbaty, jeśli chodzi o ciążę, jest kofeina. Jak wiesz, kofeina występuje w większości rodzajów herbat. Ponadto kofeinę można znaleźć w wielu innych napojach - kawie, napojach energetycznych, a także w niektórych lekach lub produktach spożywczych!

Ponieważ kofeina występuje w tak wielu produktach spożywczych, kobiety w ciąży prawdopodobnie spożywają codziennie pewną ilość kofeiny. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, że metabolizm kofeiny rozpoczyna się w wątrobie. Kofeina, w tym jej metabolity, z łatwością przenika przez łożysko. Ze względu na zmiany hormonalne w pierwszym trymestrze ciąży, czas potrzebny do rozkładu kofeiny może wydłużyć się nawet trzykrotnie!

Równowagowe stężenie kofeiny we krwi matki i dziecka występuje dopiero około 8 tygodnia ciąży. Wtedy, ze względu na niedojrzałość wątroby płodu, wydalanie kofeiny będzie znacznie opóźnione. Efektem będzie niekorzystny wpływ na płód – może zostać ograniczony przepływ krwi przez łożysko, a także transport potrzebnych płodowi składników odżywczych, co może doprowadzić do niedotlenienia, a wtedy istnieje np. ryzyko poronienia .

Dopuszczalne dawki kofeiny dla kobiet w ciąży

Przyjmuje się, że najwyższa dopuszczalna dzienna dawka dla kobiet w ciąży to około 300 mg. Wiele źródeł podaje jednak, że dawka ta nie powinna przekraczać nawet 200 mg.

Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, ile kofeiny jest zawarte w tych herbatach i naparach. Poniżej znajduje się kilka przykładów:

 • Czarna herbata: zawiera około 30-50 mg kofeiny w standardowej filiżance (około 240 ml).
 • Zielona herbata: Zwykle zawiera około 15-30 mg kofeiny w standardowej filiżance.
 • Herbaty ziołowe: Większość nie zawiera kofeiny.
 • Rooibos: nie zawierają kofeiny

Czarna, biała, a może zielona herbata w ciąży – którą wybrać

W rzeczywistości istnieją tylko dwa rodzaje herbaty, które kobiety w ciąży mogą pić bez obaw:

Rooibos – kobiety w ciąży mogą wybrać herbatę rooibos bez przeciwwskazań, ponieważ nie zawiera ona kofeiny, co oznacza, że ​​jest całkowicie bezpieczna dla płodu. Ponadto napar ten zawiera wiele przeciwutleniaczy i minerałów, które pozytywnie wpływają na organizm.
Herbata ziołowa, zwłaszcza miętowa. Łagodzi mdłości, które często towarzyszą ciąży. Ta herbata ma również działanie uspokajające i pomaga w trawieniu. Co ciekawe, wśród wielu naparów ziołowych mięta jest uważana za najbezpieczniejszą dla kobiet w ciąży.

Czy można pić zieloną herbatę

Zielona herbata w czasie ciąży jest również dopuszczalna z umiarem. Należy jednak mieć świadomość, że niektóre zawarte w nim substancje mogą zaburzać wchłanianie składników odżywczych, jak np. kwas foliowy, który jest bardzo ważny, jeśli chodzi o rozwój układu nerwowego dziecka. Dodatkowo możliwe jest negatywne działanie przeciwutleniaczy – ich działanie przeciwzapalne może hamować produkcję prostaglandyn, które w czasie ciąży zapobiegają np. przedwczesnemu zamknięciu przewodu tętniczego.

Jakich herbat unikać

Jeśli chodzi o to, jakich rodzajów unikać w nadmiarze, będzie to czarna herbata lub jakakolwiek inna bogata w kofeinę, jak biała herbata, ponieważ jest delikatna, ale także nieprzetworzona i dlatego zawiera dużo kofeiny.

Picie herbaty ziołowej podczas ciąży

Od dawna wiadomo, że fitoterapia jest chętnie stosowana w medycynie i ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Okazuje się, że napary z niektórych ziół mogą stosować również kobiety w ciąży. Oprócz wspomnianej mięty można wyróżnić również np.:

 • rumianek,
 • ożywić,
 • koper włoski,
 • maliny

Wiele z tych naparów jest szczególnie pomocnych przy problemach trawiennych, łagodzeniu zgagi, dolegliwościach trawiennych i nie tylko.

Dlatego kobieta w ciąży może pić herbatki ziołowe i jest dla niej bezpieczna, jeśli napary są spożywane z umiarem. Cóż, wraz ze wzrostem spożycia herbatek ziołowych wzrasta również ryzyko wystąpienia skutków ubocznych dla matki i jej dziecka.

Wynik

Kobieta w ciąży nie powinna odmawiać sobie herbaty, ale uważaj na pewne rodzaje i ilości. Otóż ​​nie można przesadzać z herbatami, które zawierają dużą ilość kofeiny. Najlepiej przerzucić się na herbatę rooibos lub herbatki ziołowe – nie zawierają one w ogóle kofeiny, która może zaszkodzić dziecku!


Podobne wiadomości: