Polski Żurek zdobył srebro w czołówce najlepszych zup świata

18 kwietnia 2023 10:03
Polski Żurek zdobył srebro w czołówce najlepszych zup świata фото

Polski żurek jest ceniony na świecie – zajął drugie miejsce w rankingu znanego serwisu Atlas Smaku (TA), poświęconego tradycyjnej kuchni. Żurek przegrał tylko z cienkim ramenem z Japonii – ta zupa „okazała się bezkonkurencyjna”.

TA dokonała wyboru najlepszych zup. Zwyciężyła japońska zupa tonkotsu ramen, która w ostatnich latach zyskała światową popularność. Restauracje serwujące ten ramen otwierają się na całym świecie, a danie stało się synonimem komfortowego jedzenia.

Drugie miejsce w czołówce z TA zajmuje polski żurek, „nie mający sobie równych”. Łączy żytni zakwas, bulion, chrzan, czosnek, cebulę, mostek, białą kiełbasę, śmietanę i majeranek, jest jednym z symboli polskiej kuchni.

Należy pamiętać, że TA nie zestawia swoich szczytów na podstawie „werdyktu redaktora”, oceny platformy są wynikiem głosowania użytkowników serwisu, którzy wybierają swoje ulubione dania.

Żurek wyprzedził w rankingu tajską zupę Tom Kha Gai, paragwajskie „bori-bori” i meksykańską „sopa de lima”. W pierwszej dziesiątce tradycyjnych zup na świecie dominują Japończycy – oprócz wspomnianego cienkiego ramenu, w pierwszej dziesiątce znalazło się również shoyu ramen i klasyczny ramen.


Podobne wiadomości: