Unia Europejska postanowiła zakazać sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi do 2035 roku

29 marca 2023 22:32
Unia Europejska postanowiła zakazać sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi do 2035 roku фото

Zakaz rejestracji prawie wszystkich nowych samochodów z silnikami spalinowymi wejdzie w życie w Unii Europejskiej w 2035 roku.

Kraje członkowskie unii zgodziły się na to - Rada UE przegłosowała odpowiednią decyzję, a Polska była jedynym krajem, który sprzeciwił się tej inicjatywie. Włochy, Rumunia i Bułgaria wstrzymały się od głosu.

W praktyce oznacza to, że od 2035 roku nie będzie można kupić i zarejestrować nowego samochodu z silnikiem spalinowym na terenie Unii Europejskiej. Zrobiono jednak wyjątek, na który nalegały Niemcy: dozwolone będą te samochody benzynowe, które będą napędzane przyjaznymi dla środowiska, neutralnymi pod względem emisji dwutlenku węgla paliwami syntetycznymi. To paliwo nie jest jeszcze produkowane masowo, jest bardzo drogie, ale za 12 lat sytuacja może się zmienić, zauważają znawcy motoryzacji.

Od 2035 roku będzie można kupować wyłącznie samochody bezemisyjne – elektryczne i wodorowe. Jednocześnie tradycyjne samochody ICE nie zostaną zakazane. Nie będzie ich można kupić, ale będzie można po nich dalej się poruszać, choć coraz więcej miast będzie zamykać ich wjazd.

Inicjatywę zaakceptowaną przez Radę Unii Europejskiej skomentowała Minister Klimatu i Środowiska RP Anna Moskwa, nazywając decyzję „absurdalną” i dodając, że czynnikami decydującymi o wyborze technologii na najbliższe dziesięciolecia powinien być rynek i społeczeństwa, a nie przymus UE.


Podobne wiadomości: